recenzje / IMPRESJE

Poezja dobrze narysowana

Tomasz Broda

Fragment posłowia Tomasza Brody z almanachu Powrót Barbarzyńców i nie.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

W niniejszej antologii znajdziecie Państwo zestaw najlepszych prac nadesłanych na konkurs . Czy przekład poezji na język komiksu ma sens? Zadawałem sobie to pytanie do chwili obejrzenia prac nadesłanych na konkurs. Zastanawiałem się, czy komiksowa oprawa nie będzie tylko efektownym opakowaniem, które – poza chwilowym rozgłosem – nic poezji nie przyniesie.

Wśród nadesłanych prac było wiele takich, które potwierdzały te obawy. Reprezentowały dobry poziom techniczny – narysowane wyrazistą kreską, zdradzały talent autorów, którzy świetnie czuli się w tej stylistyce. I gdyby wzięli na warsztat przygody bohaterów pokroju Wiedźmina czy Thorgala, z pewnością odnieśliby sukces. A jednak w tym przypadku zabrakło chemii między wybraną stylistyką a tekstem, który wyraźnie domagał się innego, nowego języka. Herbatnik pożarł hiacynt. Okazało się, że dosłowny przekład wiersza na zestaw ilustracji nie przyniósł spodziewanego efektu. Wygrały te propozycje, których twórcom za pomocą języka plastycznego udało się przekazać emocje, zbudować klimat, sprawić, że wiersze zaczęły fruwać. Jak w słynnej definicji przekładu, najpiękniejsze okazały się te próby, których autorzy nie dochowali wierności tekstowi, go i wpisując w nowy kontekst.

O AUTORZE

Tomasz Broda

Urodził się w 1967 roku w Kaliszu. Ilustrator, grafik, karykaturzysta, malarz, scenograf. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (1992). Kilkukrotny laureat Międzynarodowej Wystawy Satyrykon, laureatem nagrody prezydenta Wrocławia (2000). Otrzymał I nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Warszawa w karykaturze” (2002), I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Projektowania Prasowego „Chimera” (2004) oraz Nagrodę Polskiej Sekcji IBBY (2008). Tworzy maski i lalki dla telewizji polskiej TVP i niemieckiej ARD. Publikuje rysunki w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Polityce” i „Odrze”. Przygotował ilustracje do książki Mariusza Urbanka Zrób sobie Wrocław (1997, 2009), Lecha Janerki Puszka-Cacuszko (2006), Zbigniewa Macheja Przygody przyrody (2008), Beaty Maciejewskiej Tajemnice Świętej Dzielnicy (2010). Przygotował scenografię i kostiumy do przedstawień: Szopka Tyma z Brodą (Teatrze Powszechnym w Warszawie, 1998), Wiatry z mózgu (Teatr Polski we Wrocławiu, 2005) i Śmierdź w górach (Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, 2006). Opracował animacje do programu Poezjem na TVP Kultura (2008). Mieszka we Wrocławiu.

powiązania

W państwie środka

dzwieki / WYDARZENIA Bogusław Kierc Dariusz Sośnicki Krzysztof Siwczyk Tomasz Broda Zbigniew Machej

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Bogusława Kierca, Zbigniewa Macheja, Krzysztofa Siwczyka, Dariusza Sośnickiego i Tomasza Brody podczas Portu Wrocław 2005.

WIĘCEJ

Poeci na papierze

nagrania / Między wierszami Tomasz Broda

Tomasz Broda o łapaniu poetów za twarz. Złapać dali się m.in. Jerzy Jarniewicz, Maciej Malicki oraz dyrektor Teatru im. Modrzejewskiej Jacek Głomb. W tle literacki Big Brother Brody.

WIĘCEJ

Dyskusja “Czy poezja może zmienić świat?”

nagrania / Między wierszami Anna Podczaszy Bohdan Zadura Jerzy Jarniewicz Krzysztof Siwczyk Tomasz Broda Zbigniew Machej

Krzysztof Siwczyk, Anna Podczaszy, Bohdan Zadura, Jerzy Jarniewicz, Zbigniew Machej oraz Tomasz Broda o tym, czy poezja to próba “dania w pysk światu”, czy może jego zmiany?

WIĘCEJ

Rozmowa o książce Sposoby na zaśnięcie

wywiady / O KSIĄŻCE Anna Podczaszy Bohdan Zadura Filip Zawada Jerzy Jarniewicz Joanna Mueller Marianna Sztyma Tomasz Broda Zbigniew Machej

Dzieci zadają pytania autorom i autorkom książki Sposoby na zaśnięcie, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 13 lipca 2015 roku.

WIĘCEJ

Poezja ręka w rękę z komiksem

recenzje / ESEJE Maciej Robert

Recenzja Macieja Roberta z książki Powrót barbarzyńców i nie.

WIĘCEJ

Barbarzyńcy i polska szkoła plakatu

recenzje / ESEJE Paweł Chmielewski

Recenzja Pawła Chmielewskiego z książki Powrót Barbarzyńców i nie.

WIĘCEJ

Nie ma powrotu

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Fragment posłowia Karola Maliszewskiego z almanachu Powrót Barbarzyńców i nie.

WIĘCEJ

Wyjście z getta

recenzje / IMPRESJE Sebastian Frąckiewicz

Esej Sebastian Frąckiewicza i Jakuba Banasiaka towarzyszący premierze książki Powrót Barbarzyńców i nie.

WIĘCEJ