utwory / zapowiedzi książek

Księga miłosierdzia (2)

Daniel Wyszogrodzki

Leonard Cohen

Fragment zapowiadający Księgę miłosiedzia Leonarda Cohena w przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego, która ukaże się w Biurze Literackim 21 sierpnia 2017 roku.

(11)

Z modlitwy powrócił do kota, którego trzymał na kolanach. Nakarmił kota, pozwolił mu wyjść na księżycową poświatę, a sam skrył się w stronicach Abrahama. Niczym ktoś nowo obrzezany skrył się na uboczu, w ufności oczekiwał uzdrowienia. Pojawiły się twarze kobiet, które tłumaczyły się przed nim, łącząc rysy urody z cechami charakteru, piękno z uprzejmością. Przybyły do niego rozmaite rodziny i wskazywały liczne krzesła, w jakich może zasiąść. „Jak by to powiedzieć delikatnie?…” – zagadnął. „Chociaż lubię wasze towarzystwo, wasze instrukcje się marnują. Zawsze wybiorę kobietę, która mnie zdobędzie. Zawsze zasiądę z rodziną samotności”. Wypowiadając słowa zachęty jego goście rozeszli się, a on jeszcze bardziej zagłębił się w ukryciu. Prosił, aby jego serce skupiło się na źródle miłosierdzia, i podźwignął swoje odosobnienie, i przemieścił się o milimetr do przodu w cieniu sanktuarium pokoju. Jego kot powrócił z księżycowej poświaty, wskoczył łagodnie na swoje miejsce na kolanach i czekał, aż on sam powróci z modlitwy.

O AUTORACH

Stacja_Literatura_GRAFIKI__Portrety57
Daniel Wyszogrodzki

Tłumacz teatralny, a także dziennikarz muzyczny. Związany ze sceną musicalową przełożył na język polski m.in. musicale Koty, Taniec wampirów i Mamma Mia!. Autor popularnej książki biograficznej Satysfakcja – 50 lat The Rolling Stones (In Rock, 2013). Twórczością Leonarda Cohena zajmuje się od wielu lat. Jest autorem poetyckiego przekładu ostatniej książki kanadyjskiego poety Księga tęsknoty (The Book of Longing – Rebis, 2006). Jest autorem scenariusza i tłumaczem piosenek i wierszy Leonarda Cohena składających się na spektakl Boogie Street, którego premiera odbyła się w Teatrze Starym w Lublinie we wrześniu 2016 roku.

leonard cohen
Leonard Cohen

Urodzony w 1934 roku. Kanadyjski poeta, pisarz, muzyk i piosenkarz. Autor kilkudziesięciu albumów muzycznych, koncertowych, wideo oraz kompilacji, które na stałe wpisały się w krajobraz światowej muzyki rozrywkowej. W 2012 roku odebrał nagrodę PEN Clubu Nowej Anglii. Debiutował w 1968 roku albumem Songs of Leonard Cohen, który dziś należy do klasyki muzyki popularnej. Później ukazały się m.in. Songs from a Room (1969) czy Songs of Love and Hate (1971).Wielokrotny zdobywca złotych płyt, m.in. za Various Positions (1984), I’m Your Man (1988), Dear Hunter (2004) orazPopular Problems (2014). Zmarł 7 listopada 2016 roku w Los Angeles.

powiązania

UTWORY_Ksiega-milosierdzia-(1)

Księga miłosierdzia (1)

utwory / zapowiedzi książek Daniel Wyszogrodzki Leonard Cohen

Fragment zapowiadający Księgę miłosiedzia Leonarda Cohena w przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego, która ukaże się w Biurze Literackim 21 sierpnia 2017 roku.

WIĘCEJ