biBLioteka nr 1/2022

11/01/2022 w bibliotece

Nawiązujący do internetowych wersji Gazety Fortecznej, Dziennika Portowego oraz Przystani! Magazyn Literacki biBLioteka rozpoczyna dwudziesty czwarty rok publikacji w sieci premierowych tekstów i materiałów od Biura Literackiego. W pierwszym numerze w 2022 roku omawiane są m.in. dwa debiuty – poetycki Laury Osińskiej oraz prozatorski Jakuba Wiśniewskiego. Poznajemy też twórczość kolejnej poetki z Połowy Zofii Kiljańskiej.

 

 

Nawiązujący do internetowych wersji Gazety Fortecznej, Dziennika Portowego oraz Przystani! Magazyn Literacki biBLioteka rozpoczyna dwudziesty czwarty rok publikacji w sieci premierowych tekstów od Biura Literackiego. W pierwszym numerze w 2022 roku znalazło się aż trzydzieści dziewięć materiałów. Omawiane są m.in. dwa debiuty – poetycki Laury Osińskiej oraz prozatorski Jakuba Wiśniewskiego. Poznajemy też twórczość kolejnej poetki z Połowy Zofii Kiljańskiej.

 

Z Laurą Osińską i Anną Adamowicz, autorką wyboru „zmyśl[   ]zmysł”, rozmawia Agata Puwalska. O książce pisze Natalia Rojek. Jeden z wierszy komentuje autorka. Jednocześnie w formie elektronicznej ukazują się dwie książki Anny Adamowicz: „Animalia” i „Nebula”. Ten drugi tom możemy bliżej poznać poprzez premierowe materiały filmowe – czytanie autorki z Wacławem Zimplem ze Stacji Literatura 26 oraz spotkanie w ramach „Rozmów na torach” prowadzonych przez duet Tosiek & Skurtys.

 

Premierową w serii Proza „Myję” Jakuba Wiśniewskiego poznajemy poprzez rozmowę, którą z autorem przeprowadził Kacper Szpyrka: „Kirszenbaum rozmawia z Kirszenbaum, czyli fragment dialogu o ‘Myi’”. O książce pisze Aleksandra Byrska, a autor opowiada o swojej pracy w arcyciekawym tekście „Po co pisać”. Debiut Zofii Kiljańskiej przybliżają: rozmowa z autorką przeprowadzona przez Aleksandrę Byrską, laudacja Dawida Mateusza i Jakuba Skurtysa, a także manifest i autorski komentarz poetki.

 

W „Premierach w sieci” pierwsza zapowiedź debiutanckiej książki Julka Rosińskiego oraz drugie prezentacje zbiorów Marii Krzywdy, Marcina Mokrego i Piotra „Magika” Łuszcza. Ponadto w numerze premiera nowego cyklu Jakuba Skurtysa „PPR”, 61. odcinek podcastu Artura Burszty pt. „Spełnij ambicje i wydaj książkę” oraz kolejna „Wieża Kurremkarmerruka” Przemysława Rojka. Po raz pierwszy poznać możemy także „Rozmowy rodzinne po latach” z Bonowiczem, Grzebalskim i Kiercem.

 

Warto też zwrócić na po raz pierwszy prezentowany w sieci „Kwestionariusz 2004” z odpowiedziami: Julii Fiedorczuk, Mariusza Grzebalskiego, Krystyny Miłobędzkiej, Klary Nowakowskiej, Edwarda Pasewicza, Tadeusza Pióry, Marty Podgórnik, Krzysztofa Siwczyka, Marcina Świetlickiego, Agnieszki Wolny-Hamkało i Bohdana Zadury. Pytania przygotowane przez Grzegorza Dyducha zostały zadane po przeprowadzce festiwalu z Legnicy do Wrocławia.

 

Odpowiedzi oddawały stan ducha ówczesnych bohaterek i bohaterów legnickich wydarzeń, a jednocześnie twórczyń i twórców książek przygotowywanych na pierwszą wrocławską edycję. Teraz – po przeprowadzce imprezy ze Stronia Śląskiego do Kołobrzegu – została przygotowana podobna ankieta, do której pytania opracował profesor Tadeusz Sławek. Zanim poznamy odpowiedzi kilkunastu autorek i autorów, wracamy do ankiety sprzed osiemnastu lat.

 

Wybierz się do biBLioteki

inne wiadomości z kategorii