biBLioteka nr 10/2022

20/09/2022 w bibliotece

Na dwa dni przed TransPortem Literackim 27 ukazuje się dziesiąty tegoroczny numer biBLioteki. Przynosi on dwudziestą ósmą, dwudziestą dziewiątą i trzydziestą festiwalową premierę: Wiarę, nadzieję i krwawą łaźnię Nicka Cave’a i Seána O’Hagana, Histerię Kim Yideum oraz Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021 z prezentacjami dwunastki autorek i autorów przed debiutem książkowym.


Na dwa dni przed TransPortem Literackim 27 ukazuje się dziesiąty tegoroczny numer biBLioteki. Przynosi on dwudziestą ósmą, dwudziestą dziewiątą i trzydziestą festiwalową premierę: Wiarę, nadzieję i krwawą łaźnię Nicka Cave’a i Seána O’Hagana, Histerię Kim Yideum oraz Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021 z prezentacjami dwunastki autorek i autorów przed debiutem książkowym (są to w kolejności alfabetycznej: Iwona Bassa, Aleksandra Byrska, Barbara Frączyk, Bartosz Horyza, Zofia Kiljańska, Szymon Kowalski, Mirek Kulisz, Patryk Kulpa, Patrick Leftwich, Marta Lipowicz, Ola Lewandowska, Alicja Sawicka).

 

Zapis czternastu rozmów z Nickiem Cave’em ukazuje się w Polsce tego samego dnia co w krajach anglosaskich. W biBLiotece można przeczytać spore fragmenty książki, m.in. otwierający zbiór rozmów Rozdział pierwszy: Taka piękna wolność. O książce piszą Ola Lewandowska i Filip Łobodziński. Kolejną festiwalową premierę – tom Histeria – przybliża rozmowa z Kim Yideum przygotowana przez Lynna Suha. Pierwsze recenzje książki napisały Aleksandra Byrska i Natalia Rojek. O Połowie 2021 rozmawiają natomiast Maria Krzywda i Antonina Tosiek, a o książce pisze Anna Mochalska.

 

Szóstka autorek i autorów z Połowu odpowiada na pytania Tadeusza Sławka, którego tekst Pięć esejów Homerowskich otwierający tegoroczny festiwal ukaże się w biBLiotece chwilę po festiwalowej premierze. Po festiwalu w biBLiotece pojawią się także nagrodzone teksty z tegorocznej edycji Wierszy i opowiadań doraźnych dedykowanej Adamowi Mickiewiczowi. Wśród trzydziestu premier TransPortu Literackiego są ponadto książki Komunizm, gówno i może cię kocham oraz streszczenie pieśni tegorocznych debiutantów: Tomka Gromadki i Julka Rosińskiego. Obie ukazują się właśnie w wersji elektronicznej.

 

Ten numer to także zapowiedzi czterech pierwszych książek przygotowanych na przyszłoroczną edycję imprezy. Po pierwsze: Inaczej być nie może. Sześćdziesiąt wierszy z wyboru Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego pod redakcją Jakuba Skurtysa. Po drugie: żal, może on Romana Honeta. Po trzecie: lorem ipsum Jakuba Pszoniaka. Po czwarte wreszcie: Excalibur Piotra MAGIKA Łuszcza. Co jeszcze w nowej biBLiotece? Zapisy czytania Jurija Andruchowycza oraz koncertu The Pau z Portu Literackiego 2008 i Stacji Literatura 26. Całość dopełniają cykle Artura Burszty, Jakuba Skurtysa i Grzegorza Wróblewskiego. Dwa pierwsze ukażą się po festiwalu, który podsumowany zostanie w Stronie A, stronie B.

 

Wybierz się do biBLioteki

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

inne wiadomości z kategorii