biBLioteka nr 3/2024

05/03/2024 w bibliotece

Marcowy numer Magazynu Literackiego biBLioteka to m.in. premiery Poniewczasie Lisy Kränzler i Poezji w odcinkach. Wierszy w czasach Netflixa Joanny Roszak. Wśród zapowiadanych książek majowe nowości: Widok z okna w podróży służbowej Ingi Iwasiów i Pies, który rozweselił smutki Rūty Briede.

 

 

Marcowy numer Magazynu Literackiego biBLioteka to m.in. premiery Poniewczasie Lisy Kränzler i Poezji w odcinkach. Wierszy w czasach Netflixa Joanny Roszak. Wśród zapowiadanych książek majowe nowości: Widok z okna w podróży służbowej Ingi Iwasiów i Pies, który rozweselił smutki Rūty Briede. Z Lisą Kränzler rozmawia Dorota Stroińska, a o książce pisze Klaudia Cierluk. Wywiad z Joanną Roszak przygotowała Ola Kołodziejek, a Poezję w odcinkach recenzuje Rafał Koschany.

 

Kolejnym prozaikiem z Połowu jest Maciej Wnuk – jego twórczość rekomenduje Anna Cieplak, a rozmawia z autorem Aleksandra Kasprzak. Poznajemy też najciekawsze osoby z ubiegłorocznych Pracowni przed debiutem: Michała Dziedzica (wskazanego przez Jakuba Pszoniaka), Damiana Koryla (którego wybrał Edward Pasewicz) i Klaudynę Saczuk (rekomendacja Joanny Roszak). Czytamy laudacje, zestawy wierszy i fragmenty utworów prozatorskich.

 

W debacie „Przyszłość literatury” o tym „Jak będą wydawane książki?” pisze Frédéric Martin z paryskiego „Le Tripode”, a Rafał Rutkowski odpowiada na pytanie: „Co dalej z księgarniami?”. Ten numer to także dwa odcinki „Strony A, strony B” Artura Burszty. W pierwszym „Podsumowanie naboru”, a w drugim – prezentacja planów na tegoroczny TransPort Literacki, czyli festiwalu, o którego dawnych edycjach mówią w anegdotyczny sposób w dziale „Dźwięki” Jolanta Kowalska, Kuba Mikurda, Marcin Sendecki, Andrzej Sosnowski, Bohdan Zadura i Julia Fiedorczuk.

 

Koniecznie warto zarezerwować sobie czas na nowości filmowe: 25. i 26. odcinek „Rozmów na koniec” z Joanną Roszak i Iwoną Bassą oraz „Rozmowy z Kanonu”, w których z Marią Navarro Skaranger rozmawia Grzegorz Jankowicz. Uzupełnieniem tego zestawu są czytania z książek Głodni Bassy i Om Roszak z muzyką Resiny. Gorąco polecamy wszystkie premierowe materiały przygotowane przez redakcję Biura Literackiego.

 

 

Wybierz się do biBLioteki

inne wiadomości z kategorii