biBLioteka nr 3/2020

03/03/2020 w bibliotece

Trzecia tegoroczna biBLioteka to prawdopodobnie jeden z najciekawszych numerów w historii pisma. Rozpoczynają go dwie rozmowy. W pierwszej o Wyspie na Księżycu Williama Blake’a rozmawiają Tadeusz Sławek i Krzysztof Siwczyk. W drugiej o ponad dwudziestoletniej współpracy z Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim Aleksandrze Olszewskiej opowiada Artur Burszta.

 

BL Info 2020.03.05 biBLioteka nr 3 2020__www_top

 

Trzecia tegoroczna biBLioteka to prawdopodobnie jeden z najciekawszych numerów w historii pisma. Rozpoczynają go dwie rozmowy. W pierwszej o Wyspie na Księżycu Williama Blake’a rozmawiają Tadeusz Sławek i Krzysztof Siwczyk. W drugiej o ponad dwudziestoletniej współpracy z Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim Aleksandrze Olszewskiej opowiada Artur Burszta. Poznajemy wiele nieznanych faktów dotyczących najczęściej nagradzanego polskiego poety ostatnich lat.

 

To właśnie premiery Wyspy na Księżycu oraz Gdyby ktoś o mnie pytał są głównymi bohaterkami numeru. Na szczególną uwagę zasługują: osobisty komentarz Dyckiego do jego nowej książki, a także recenzja Piotra Śliwińskiego oraz teksty Tadeusza Sławka i Krzysztofa Siwczyka. Równie ciekawe są zapowiedzi tomów Salvadora Espriu (Skóra byka i inne wiersze) w przekładzie Filipa Łobodzińskiego oraz Miroljuba Todorovicia (Świnia jest najlepszym pływakiem) z tłumaczeniami Kingi Siewior i Jakuba Kornhausera.

 

W nagraniach premiera zapisu spotkania autorskiego Połów. Poetyckie debiuty 2018 z udziałem: Marii Halber, Marcina Pierzchlińskiego, Marcina Podlaskiego, Katarzyny Szaulińskiej, Antoniny M. Tosiek i Aleksandra Trojanowskiego. Ponadto prezentacja książek: Kroniki ukrytej prawdy Pere Caldersa, Sroga zima Raymonda Queneau oraz Biblia i inne historie Pétera Nádasa z udziałem Anny Sawickiej, Anny Wasilewskiej i Elżbiety Sobolewskiej, a także Anny Kałuży oraz Jakuba Skurtysa. Po raz pierwszy prezentowany jest zapis spotkania Tkaczyszyna-Dyckiego z Portu Legnica 2003.

 

W Premierach w sieci wyróżnione zestawy wierszy z ubiegłorocznego Połowu autorstwa Sary Akram i Michała Krawczyka. W Cyklach teksty Anny Adamowicz i Tadeusza Dąbrowskiego. Wraca także dyskusja o sytuacji małych, niekomercyjnych księgarń z głosami: Ewy Malec, Marioli i Piotra Kwietniów oraz Marioli Sznapki. Numer dopełniają prezentacje zdjęciowe premierowych książek Williama Blake’a i Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego oraz przypomnienie festiwalu Port Literacki 2014. Polecamy!

 

Wybierz się do biBLioteki

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

inne wiadomości z kategorii