biBLioteka nr 4/2024

02/04/2024 w bibliotece

Pierwszy po ogłoszeniu tegorocznego programu festiwalu numer biBLioteki przynosi premierowe wiersze Hiromi Itō w przekładzie Anny Zalewskiej oraz Doireann Ní Ghríofy w tłumaczeniu Jerzego Jarniewicza. Poznajemy także niezapowiadany wcześniej nowy tom Romana Honeta „pamięć niczyja, ciało moje” oraz „Zwierzęta apokryficzne” Dimityra Kenarowa w przekładzie Magdaleny Pytlak.

 

 

Pierwszy po ogłoszeniu tegorocznego programu festiwalu numer biBLioteki przynosi premierowe wiersze Hiromi Itō w przekładzie Anny Zalewskiej oraz Doireann Ní Ghríofy w tłumaczeniu Jerzego Jarniewicza. Poznajemy także niezapowiadany wcześniej nowy tom Romana Honeta „pamięć niczyja, ciało moje” oraz „Zwierzęta apokryficzne” Dimityra Kenarowa w przekładzie Magdaleny Pytlak. Numer uzupełniają prezentacje z Połowu – Magdaleny Genow i Karola Brzozowskiego.

 

Na pierwszym planie mamy cztery wyjątkowo atrakcyjne rozmowy. Z Romanem Honetem rozmawia Przemysław Suchanecki, z Dimityrem Kenarowem – Magdalena Pytlak, z Karolem Brzozowskim – Łukasz Woźniak, a z Magdaleną Genow – Maciej Wnuk. O twórczości wspomnianej czwórki piszą Karol Maliszewski, Sylwia Siedlecka, Joanna Mueller i Anna Cieplak. Wszystkim prezentacjom towarzyszą fragmenty omawianych książek.

 

W numerze powraca debata „Przyszłość literatury”. O festiwalach pisze Cristina Fuentes La Roche, dyrektorka jednej z najbardziej znanych na świecie imprez literackich – Hay Festival. Z kolei tekst o nagrodach literackich i finansowaniu projektów oraz wydarzeń jest autorstwa Aleksandry Szymańskiej. Artur Burszta w kolejnym odcinku „Strony A, strony B” przybliża trzy wyróżnienia TransPortu Literackiego, które towarzyszą tegorocznej edycji festiwalu.

 

Niezwykle atrakcyjnie wyglądają także premierowe materiały audio i wideo. Po raz pierwszy w całości prezentowane jest legendarne spotkanie „Poeci na nowy wiek” z czytaniami m.in. Tomasza Pułki, Justyny Bargielskiej, Julii Fiedorczuk i Edwarda Pasewicza. W „Rozmowach z kanonu” Grzegorz Jankowicz przepytuje Radmilę Petrović. W „Rozmowach na koniec” pojawiają się Jakub Pszoniak i Katarzyna Szweda, którzy czytają swoje premierowe wiersze.

 

Na koniec dobra wiadomość dla tych osób, które lubią czytać Magazyn Literacki biBLioteka. Pismo, które kontynuuje ponad dwudziestopięcioletnią tradycję Gazety Fortecznej, Dziennika Portowego i Przystani, otrzymało trzyletnią dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Czasopisma”. Dzięki temu będziemy mogli zapowiadać Wam kolejne numery pisma aż do grudnia 2026 roku.

 

Wybierz się do biBLioteki

inne wiadomości z kategorii