biBLioteka nr 7/2019

14/05/2019 w bibliotece

Premierom Kalendarza majów Konrada Góry oraz Santarém (wiersze i trzy małe prozy) Elizabeth Bishop w przekładzie Andrzeja Sosnowskiego w wersji elektronicznej poświęcony jest siódmy tegoroczny numer biBLioteki.

 

BL Img 2019.05.16 biBLioteka nr 7 2019__www_top

 

Premierom Kalendarza majów Konrada Góry oraz Santarém (wiersze i trzy małe prozy) Elizabeth Bishop w przekładzie Andrzeja Sosnowskiego w wersji elektronicznej poświęcony jest siódmy tegoroczny numer biBLioteki. Z Konradem Górą rozmawia Anna Adamowicz, o książce pisze Joanna Orska, autor zaś sam komentuje wiersz „A Ty jesteś ich”. Oprócz tego w numerze zapowiedź Kronik ukrytej prawdy Pere Caldersa w przekładzie Anny Sawickiej.

 

W Premierach w sieci tym razem zestaw Justyny Nawrockiej „List do Anne Sexton” oraz tłumaczenia na język polski Alexandry Berkovej („Mroczna miłość”) i Fawwaza Haddada („Tłumacz niewierny”) przygotowane przez Olgę Słowik oraz Filipa Kazimierczaka. W cyklach zaś teksty Katarzyny Jakubiak i Przemysława Rojka. Poetyckie książki trzydziestolecia rekomendują Tadeusz Sławek i Adrian Sinkowski.

 

Andrzej Sosnowski przeprowadza wywiad z Marcinem Świetlickim „W 73, gdy rozmawialiśmy w Częstochowie”, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki opowiada o swoich wierszach, a Jacek Podsiadło analizuje twórczość Lecha Janerki w szkicu „Inteligentny mężczyzna idzie do cenzora” – to blok tekstów z archiwalnych numerów Dziennika Portowego przypominanych w biBLiotece z okazji 25-lecia festiwalu Biura Literackiego.

 

Wspominamy także – za sprawą zdjęć Radka Bugajskiego – wieczór Jacka Gutorowa i Tomasza Majerana z Portu Legnica 2001 oraz kolejną edycję festiwalu z 2002 roku. Oprócz tego premiera zapisu wideo spotkania autorskiego Joanny Roszak ze Stacji Literatura 23 oraz etiuda „Słodki zapach pomarańczy” Roberta Utkowskiego i Marty Tubackiej. A wszystko to do przeczytania i obejrzenia za darmo na komputerach, notebookach, tabletach czy smartfonach.

 

Numer ukazuje się dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Czasopisma.

 

Wybierz się do biBLioteki

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

belka_1

inne wiadomości z kategorii

teksty i materiały o książce w bibliotece

  • O KSIĄŻCE Płynne, płynne; palne Rozmowa Anny Adamowicz z Konradem Górą, towarzysząca wydaniu książki Kalendarz majów Konrada Góry, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 14 maja 2019 roku. więcej
  • POEZJE Kalendarz majów Fragment książki Kalendarz majów Konrada Góry, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 14 maja 2019 roku, a w wersji elektronicznej 6 sierpnia 2020 roku. więcej

projekty