biBLioteka nr 8/2023

16/08/2023 w bibliotece

Po krótkiej wakacyjnej przerwie wraca Magazyn Literacki biBLioteka z ósmym tegorocznym numerem poświęconym trzem książkowym premierom: almanachowi Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2022, nowej książce poetyckiej Kacpra Bartczaka Czas kompost oraz kolejnej pozycji z serii 44. Poezja polska od nowa – tomowi Która godzina, gówniarzu? Juliana Tuwima w wyborze Aleksandra Trojanowskiego.

 

 

Po krótkiej wakacyjnej przerwie wraca Magazyn Literacki biBLioteka z ósmym tegorocznym numerem poświęconym trzem książkowym premierom: almanachowi Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2022, nowej książce poetyckiej Kacpra Bartczaka czas kompost oraz kolejnej pozycji z serii 44. Poezja polska od nowa – tomowi Która godzina, gówniarzu? Juliana Tuwima w wyborze Aleksandra Trojanowskiego.

 

Dwunasty w historii almanach omawia Karol Maliszewski. Rozmawiają o nim Aleksandra Byrska i Iwona Bassa. W specjalnym odcinku „Strony A, strony B” Artur Burszta miksuje z muzyką teksty prozatorskie z głosami Agaty Dyczko, Marcina Czerniawskiego, Karoliny Krasny, Ewy Tondys-Kohmann i Łukasza Wojtyski. O książce Tuwima z autorem wyboru rozmawia Jakub Pszoniak, a o tomie pisze Aleksander Nawarecki.

 

Tom czas kompost jako pierwszy omawia Łukasz Żurek. Z autorem rozmawiają Anna Kałuża i Zuzanna Sala. Autor omawia Historię jednego wiersza i podobnie jak Aleksander Trojanowski zabiera głos w dyskusji Czy próbujesz zmienić świat swoim pisaniem?. Ten numer to także zapowiedzi pierwszych książek przygotowywanych na przyszłoroczny TransPort Literacki: trule Joanny Mueller, Kryptodom Katarzyny Szaulińskiej i RA Grzegorza Wróblewskiego.

 

Posłuchać możemy też czytania Romana Honeta, Marty Podgórnik i Krzysztofa Siwczyka z 14. edycji festiwalu Biura Literackiego. Poznajemy fragmenty ostatnich dwóch tomów zaplanowanych na tegoroczny festiwal: Autobiografii śmierci Kim Hyesoon i om Joanny Roszak. W numerze zostają zaprezentowane ponadto premierowe odcinki Rozmów z Kanonu z Najat El Hachmi oraz Rozmów na koniec z udziałem Huberta Zemlera, którego koncert z TransPortu 27 dopełnia wakacyjny numer biBLioteki. Dobrej lektury!

inne wiadomości z kategorii