Różne rodzaje

13/09/2012 liryka

Różne rodzaje to poetycka podróż przez język i jego możliwości, nowatorstwo, a także sentyment, który odnajdujemy w zaskakującym obrazowaniu i metaforyce.

Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
2006-09-04
Gatunek
Liryka
Seria
Połów
Ilość stron
16
Format
123 x 195 mm
Oprawa
miękka
Papier
Munken Print White 1.5 90g
Projekt okładki
Artur Burszta
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
83-60602-05-0
spis treści

Wypominki
Huayco
Padlina
dalszy plan
Tanie okolice
Xanax Exit
Etui
Ragtime
Szczelność
Chemnitz 1946; psy gończe
Raz, dwa, trzy, szukam!
Febra
Różne rodzaje

opinie o książce

W Różnych rodzajach Tomasz Ważny stawia na potoczność zrywanego w krótkich seriach języka. (…) Stara się budować wiersz na zablokowaniu swobodnego przepływu sensu, usiłuje zamykać przestrzeń ciągle powracającą próbą uzyskania dosłowności, odwodzącą od rzeczy i niemal wysuszającą słowa.

Anna Kałuża

Tomasz Ważny snuje swoje enigmatyczne, meandrujące narracje, kreując jednocześnie galerię równie tajemniczych postaci, bezimiennych lub o obco brzmiących imionach, po czym starannie splata ich głosy i echa tych głosów. Jego wiersz – w którym płynnie zmienia się tożsamość postaci, ich słowa nakładają się na siebie, a bardzo konkretne, zmysłowe obrazy wyłaniają się z nieuchwytnych opowieści – wydaje się otaczać czytelnika, wchłaniać go, zamykać w swoim świecie. Choć świadomość języka, jaką widać u Ważnego, wskazuje na jego oczytanie w tym, co w poezji nowe i najnowsze, jego wiersze wyobraźnią poetycką, upodobaniem do zmysłowej i onirycznej metaforyki, wydają się czasami zbliżać do schyłkowych klimatów poezji modernistycznej. W jednym z wierszy Ważny przywołuje Douglasa Dunna, ale słychać też głos poety innej zgoła tradycji: jeśli początek zastał nas w Villa Borghese , to nie jesteśmy chyba daleko od lata, które zaskoczyło nas, idąc nad Starnbergersee . To ciekawa, osobna poezja, po której obiecuję sobie jeszcze wiele zaskoczeń.

Jerzy Jarniewicz

Tytułowy wiersz “Różne rodzaje” dowodzi, że Ważny umie lirycznie opowiadać wstrząsające historie (…). Ostatecznie jednak nie chodzi o straszenie, lecz o szczepienie przeciwko śmierci.

Krzysztof Fiołek

Odczucia po lekturze piętnastu liryków Ważnego są raczej spójne i raczej jednoznaczne, brak chyba szans, by ktoś uznał te wiersze za z gruntu jasne i pełne postaci czytelnych. (…) Zbudowane są z mikronapięć między słowami, wciągają w pewien niejasny świat sytuacji i postaci trudnych do zaklasyfikowania.

Jakub Winiarski

teksty i materiały o książce w bibliotece

  • RECYTACJE Etui Wiersz z arkusza Różne rodzaje, zarejestrowany podczas spotkania “Połów 2007” na festiwalu Port Wrocław. więcej
  • POEZJE Różne rodzaje Fragmenty książki Tomasza Ważnego Różne rodzaje, która ukazała się nakładem Biura Literackiego w serii “Połów” 11 czerwca 2007 roku. więcej