Stare śpiewki. (Sześć godzin lekcyjnych o poezji)

17/10/2013 esej

Dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Gdynia tym razem w roli wykładowcy i to nie byle jakiego, bo opowiadającego o poezji i jej związkach z tańcem, seksem, płaczem czy śmiechem nie poprzez akademicką interpretację, ale za pomocą anegdot i rozmaitych odniesień do innych dziedzin sztuki, ze wspaniałym efektem końcowym. W latach 2007-2008 roku Andrzej Sosnowski wygłosił cykl siedmiu wykładów pt. “Wiersz i…”, które teraz ukazują się w formie książkowej.

Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
2013-12-05
Gatunek
Esej
Seria
Szkice
Ilość stron
108
Oprawa
miękka
Papier
Munken Print Cream 1,8 90
ISBN
978-83-63129-55-2
spis treści

Usprawiedliwienia i podziękowania

 

Wiersz i taniec

Wiersz i seks

Wiersz i sen

Wiersz i jawa

Wiersz i śmiech

Wiersz i płacz

 

Indeks osób

 

opinie o książce

Sosnowski nie moralizuje, ani nie poucza, ale zaciekawia i skłania do analizy nawet najdrobniejszych szczegółów tworzących poezję.

Paweł Dunajko

Sosnowski nie ma temperamentu Świetlickiego – nie narzuca się i nie domaga się apodyktycznie przyjęcia swojego stanowiska (…) O erudycji nie trzeba pisać… O rozpoznawalnej stylistyce tekstów też nie… Że dobór wierszy świetny i z rozmachem, nie wspominam… A, no tak.

Olga Szmidt

Zaletą tekstów Sosnowskiego jest ich konwersacyjny charakter. Sosnowski w gruncie rzeczy nie pisze, lecz mówi. Interesującą problematykę omawia na przykładach poetów polskich i obcych, poetów współczesnych i dawnych, jak trzeba posłuży się ostentacyjnie nawet wierszem słabym. Niby mówi o rzeczach znanych i oczywistych, stąd tytuł Stare śpiewki, ale mówi tak, że od lektury tej książki, traktującej wszak o sprawach – co tu dużo gadać – elitarnych, by nie powiedzieć niszowych, nie sposób się oderwać.

Magazyn Literacki Książki

inne książki autora