Pracownia księgarska 2021: Nowe języki poezji

Biu­ro Lite­rac­kie zapra­sza wyróż­nia­ją­ce się księ­gar­nie oraz naj­bar­dziej aktyw­nych księ­ga­rzy, sprze­daw­ców ksią­żek i dys­try­bu­to­rów do udzia­łu w pro­jek­cie szko­le­nio­wym mają­cym na celu spro­wo­ko­wa­nie dys­ku­sji na temat współ­cze­sne­go ryn­ku książ­ki poetyc­kiej, a tak­że pod­nie­sie­nie kom­pe­ten­cji osób zwią­za­nych z ryn­kiem książ­ki. Cela­mi pro­jek­tu są tak­że inte­gra­cja bran­żo­wa i wymia­na dobrych prak­tyk.

 

Cze­go chcą czy­tel­ni­cy od poezji? Cze­go chcą poeci od czy­tel­ni­ków? Czy moż­na mówić dziś o poetyc­kich patro­na­tach, liniach i mistrzach – i co taka roz­mo­wa wyja­śnia? Czy poetyc­ki main­stre­am ist­nie­je i czy ktoś do nie­go aspi­ru­je? Jaką war­tość dla poezji mają róż­ni­ce świa­to­po­glą­do­we, poetyc­kie i kry­tycz­ne spo­ry i potycz­ki? Na te i inne pyta­nia odpo­wie­dzi poszu­ka wraz z uczest­ni­ka­mi zajęć Joan­na Orska.

 

Jakub Skur­tys podej­mie temat „Nowych zagra­nicz­nych mistrzów”. Co przy­nie­sie poezji pol­skiej odwró­ce­nie oczu z Zacho­du na Wschód? Zatar­cie atrak­cyj­no­ści poezji Fran­ka O’Hary, coraz bar­dziej scep­tycz­ne podej­ście do Joh­na Ashbery’ego, rosną­ce zna­cze­nie sur­re­ali­zmu i dada­izmu; kult róż­nych neo­awan­gar­do­wych dyk­cji zagra­nicz­nych, z klu­czo­wą rolą Toma­ža Šala­mu­na i poetów lin­gwi­stycz­nych.

 

Z kolei Karol Mali­szew­ski przy­go­tu­je prze­gląd twór­czo­ści naj­cie­kaw­szych debiu­tu­ją­cych auto­rów i auto­rek. Dokąd pro­wa­dzi nas poezja naj­młod­szych poko­leń? Dla­cze­go nie trze­ba się oba­wiać współ­pra­cy z mło­dy­mi poeta­mi? Pyta­nia te będą punk­tem wyj­ścia do roz­mo­wy „Czas na debiut” o wyda­rze­niach w księ­gar­niach z udzia­łem debiu­tu­ją­cych auto­rów. Dzię­ki dota­cji mini­ste­rial­nej z pro­gra­mu „Part­ner­stwo dla książ­ki” udział w warsz­ta­tach będzie bez­płat­ny.

 

Biu­ro Lite­rac­kie pokry­je kosz­ty trzech noc­le­gów wraz z wyży­wie­niem (23–26 czerw­ca 2021). By wziąć udział w szko­le­niu, nale­ży do 15 czerw­ca prze­słać na adres mailo­wy akcje@biuroliterackie.pl swo­je zgło­sze­nie zawie­ra­ją­ce dekla­ra­cję chę­ci udzia­łu (wraz z dany­mi: nazwa księ­gar­ni, tele­fon kon­tak­to­wy). Wia­do­mość nale­ży zaty­tu­ło­wać: „Nowe języ­ki poezji”.

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry, Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go i Spor­tu pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry – pań­stwo­we­go fun­du­szu celo­we­go.

 

Projekty