debaty / WYDARZENIA I INICJATYWY

Szczypta ciekawości, trochę pomysłowości

Daria Paryła

Głos Darii Paryły w debacie "Dobry wieczór".

strona debaty

Dobry wieczór

Szczypta ciekawości, trochę pomysłowości, kilka dobrych wierszy. Tak w skrócie wygląda idealny przepis na dobre spotkanie poetyckie. Jednak praktyka pokazuje, że nie zawsze wszystko wypada perfekcyjnie. Przyczyn takiego stanu jest wiele: pośpiech organizatorów spotkania, mało komfortowe pomieszczenie, brak czasu na przygotowanie logistyczne imprezy, zbyt późno dodany komunikat w Internecie informujący o spotkaniu, etc.

Dobre spotkanie poetyckie kojarzy mi się przede wszystkim z kameralną atmosferą, nastrojową muzyką w tle, obcowaniem z poezją i delektowaniem się słowami.

Każdy z nas jest inny; jedni przepadają za półmrokiem w czasie spotkań poetyckich, inni potrzebują pełnego oświetlenia, by zatopić się we własnych myślach i skupić na słowach prowadzącego.

Przygotowanie wieczoru poetyckiego wymaga wiele wysiłku; organizator powinien zadbać przede wszystkim o to, by zaproszeni goście nie zasnęli i nie poczuli się rozczarowani brakiem atrakcji. Ciekawym pomysłem jest dyskusja autora z publicznością, skromny poczęstunek, a nawet tzw. gratisy – każdy gość otrzymuje drobny upominek.

Pamiętam wieczór z poezją francuską. Zachwyciło mnie wszystko: atmosfera, lokal i wyśmienite wina podawane przybyłym gościom. Na zakończenie autor tomiku poetyckiego nawiązał miłą rozmowę z publicznością; pytał o wrażenia, opowiadał ciekawe historie, które zainspirowały go do pisania wierszy. Zgromadzeni z zainteresowaniem wymieniali poglądy i mimo późnej pory – doskonale się bawili.

Działania promocyjne są bardzo istotne, by nadać spotkaniu pozytywny rozgłos. Dobrym rozwiązaniem są ogłoszenia w prasie, Internecie, radiu. Wieczór autorski jest promocją autora i wydawnictwa, dlatego organizatorzy imprezy powinni dołożyć wszelkich starań, by przybyli goście poczuli się usatysfakcjonowani.