04/06/21

hoodshit (griptape)

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Redaktor naczelny wydawnictwa Biuro Literackie. Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, a od 2016 – Stacja Literatura. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu Dorzecze Różewicza (2011). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Europejskie Forum Literackie, Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Piosenki na papierze, Poezja polska od nowa, Pogotowie poetyckie, Połów. Poetyckie debiuty, Szkoła z poezją, Wakacje z kulturą. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Michał Mytnik – 31. debiutant w Biurze, autor książki „hoodshit (griptape)” – to główny bohater 47. odcinka „Strony A, strony B”. Artur pyta Michała m.in. o tricki, sample, wsady, ślizg po znaczeniach i deskorolkę. Każdą kolejną część rozmowy kończy czytany przez autora specjalny wiersz. Oj, będzie po wszystkim co rozchodzić! Z kolei Antonina Tosiek, specjalnie dla osób wybierających się na Stację Literatura po raz pierwszy, przygotowała festiwalowy kieszonkowy poradnik, który pozwoli lepiej przygotować się na to nadchodzące coraz większymi krokami wydarzenie.

Posłuchamy też szesnastu piosenek. Tropić będziemy to, co w zalewie nowości płytowych, setek wydawanych każdego dnia nowych nagrań, wyróżnia się, albo raczej odróżnia, intryguje, może nawet irytuje, w dobrym tego słowa znaczeniu. Na liście znaleźli się: Armand Hammer and The Alchemist, Black Midi, Chai, Hiob Dylan, Intruz, J. Cole, Koza & Kuba Więcek, Mdou Moctar, Georgia Anne Muldrow, Muwosi, Sons Of Kemet, Śliwa, The Alchemist feat. Earl Sweatshirt, Tokischa feat. Haraca Kiko Y El Cherry Scom, Tony Allen feat. Tsunami, Zdechły Osa.

Za tydzień zasady tegorocznych wyborów laureatów i laureatek projektów wydawniczych. Opowiemy, co wydarzy się w Siennej oraz Stroniu Śląskim pod koniec czerwca i potem po festiwalu. Odpowiemy też na Wasze wątpliwości i pytania, które można już wysyłać na adres akcje@biuroliterackie.pl. Realizacja tego typu działań jest coraz trudniejsza. Koszty udziału coraz większe. Na pewno będziemy chcieli w ramach wieczornego bloku „Rozmów na koniec” poruszyć także te tematy. A tymczasem posłuchajcie tego odcinka. Bo warto. I nie regulujcie odbiorników w pierwszej minucie audycji. To nie jest audycja dla dzieci!