28/05/21

Ostatnia Stacja

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Redaktor naczelny wydawnictwa Biuro Literackie. Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, a od 2016 – Stacja Literatura. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu Dorzecze Różewicza (2011). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Europejskie Forum Literackie, Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Piosenki na papierze, Poezja polska od nowa, Pogotowie poetyckie, Połów. Poetyckie debiuty, Szkoła z poezją, Wakacje z kulturą. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Ostatni dzień tegorocznej edycji festiwalu przypadnie dokładnie na pierwszy dzień pierwszej edycji z 1996 roku. W ten sposób historia zatoczy koło. Domknie się dokładnie po 25 latach. Co do jednego dnia. Czy Stacja Literatura 26 będzie „Ostatnią Stacją”? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym odcinku „Strony A, strony B”. Poznajemy daty, program, nazwiska wszystkich gości oraz prowadzących wydarzenia i zajęcia w Pracowniach na żywo, a także tytuły premierowych książek, w tym takich, których jeszcze nie zapowiadaliśmy.

Na czytanie autorów z Połowu zaprosi Karolina Kapusta, „Odwróconą strefę” dedykowaną Tymoteuszowi Karpowiczowi i Tadeuszowi Różewiczowi zapowie Asia Mueller (jest nowy termin nadsyłania zgłoszeń!), a dwa zupełnie nowe wydarzenia, które rozegrają się na torach i na plenerowej scenie w Siennej, zaprezentuje Jakub Skurtys. Ola Olszewska poinformuje zaś o ankietach, noclegach, przejazdach oraz warunkach wyboru laureatów projektów. Poznamy też prowadzących Pracownie otwarte oraz daty zajęć online dla finalistów głównych projektów.

Przygotujcie się też na muzyczne perełki, nigdy nie prezentowane fragmenty koncertów z Fortów i Portów sprzed lat. Audycję rozpocznie Wacław Zimpel, który muzycznie oprawi wszystkie czytania i zagra jeden z trzech zaplanowanych koncertów. Posłuchamy też premierowych nagrań wykonawców, którzy dadzą koncerty w tegorocznej Stacji. Kto to będzie? O tym w dzisiejszej audycji, która faktycznie pełna jest niespodzianek i ważnych informacji, tych dotyczących najbliższej edycji, ale też przyszłości imprezy.

Mimo ogromnych finansowych cięć, w Stroniu Śląskim i Siennej między 23 a 26 czerwca zdarzy się naprawdę wiele. Chcecie pomóc festiwalowi? Do końca czerwca przedłużamy zbiórkę finansową, licząc na to, że uda się zgromadzić środki, które pozwolą nam na „spięcie” całego budżetu. Do pełnej kwoty brakuje coraz mniej! A już w niedzielę o 20:00 na Facebooku i Instagramie premiera festiwalowego plakatu autorstwa Jakuba Pszoniaka, ruszą też strona festiwalowa i rezerwacje.