11/06/21

Festiwalowy niezbędnik

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Dzisiaj coś dla tych, którzy 23 czerwca wybierają się do Siennej i Stronia Śląskiego. Czyli wszystko to, czego jeszcze nie wiecie, a co powinniście wiedzieć na temat Stacji Literatura 26 – transport, zakwaterowanie, nasze pierwsze spotkanie, wspólne pamiątkowe zdjęcie, miejsca koncertów, „Rozmów na koniec” i zajęć, catering, zasady bezpieczeństwa oraz sesje zdjęciowe uczestników Pracowni. Wiele z tych informacji nie pojawi się już w listach i komunikatach. Tego nie da się napisać, to da się tylko opowiedzieć!

Poznajemy też ostateczną listę uczestników, prowadzące i prowadzących oraz podział na pięć grup Pracowni otwartych wierszem i prozą. Zajmujemy się ponadto tematem wyboru laureatów i laureatek projektów wydawniczych. Chcemy, żeby cały ten proces był maksymalnie transparentny. Dlatego już dzisiaj, a nie dopiero przy ogłaszaniu wyników, szczegółowo tłumaczymy, jak co będzie przebiegać, na co mogą liczyć autorki i autorzy biorący udział w poszczególnych projektach. Tłumaczymy też, dlaczego tak ważne jest uczestnictwo w samym festiwalu.

Muzyczny niezbędnik z wykazem premier z tego tygodnia to tym razem: Cowboy Junkies, Jon Batiste, Sam Evian, Japanese Breakfast, Loraine James feat. Le3 Black, Low, Mad Foxes, Ours, Pa Salieu feat. Slowthai, Róża, Sneaky Jesus, Sofi Tukker feat. Amadou & Mariam, Squid, The Hics, Walerian. Warto, że odbiorcy mający zaległości z poprzednimi odcinkami „Strony A, strony B” posłuchali przed festiwalem tych odcinków, które przygotowują do wydarzenia. Szczególnie „Ostatniej Stacji”!

 

Dołącz do wydarzenia na facebooku

Zobacz stronę Stacji Literatura

Wesprzyj organizację festiwalu