20/09/21

Kartoteka 25: Debiuty (14)

Joanna Mueller

Strona cyklu

Kartoteka 25: Debiuty
Joanna Mueller

Urodzona w 1979 roku w Pile. Poetka, eseistka, redaktorka, wielodzietna mama. Wydała cztery tomy poetyckie: Somnambóle fantomowe (Kraków 2003), Zagniazdowniki/Gniazdowniki (Kraków 2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia), Wylinki (Wrocław 2010) i intima thule (Wrocław 2015, nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i do Silesiusa) oraz dwie książki eseistyczne: Stratygrafie (Wrocław 2010, nagroda Warszawska Premiera Literacka) i Powlekać rosnące (Wrocław 2013). Redaktorka książek: Solistki. Antologia poezji kobiet (1989–2009) (Warszawa 2009, razem z Marią Cyranowicz i Justyną Radczyńską) oraz Warkoczami. Antologia nowej poezji (Warszawa 2016, wraz z Beatą Gulą i Sylwią Głuszak). Tłumaczona m.in. na języki: czeski, serbski, rosyjski, ukraiński, niderlandzki, angielski, niemiecki (Mystische musthaves, Berlin 2016). Mieszka w Warszawie, gdzie m.in. współprowadzi seminarium o literaturze kobiet Wspólny Pokój.

Nina Manel, Transparty, Stronie Śląskie 2019

Kim jest ta dziewczyna przegięta po rozpacz, ze skajem w barwie morwy, po neonowy neuron sypiąca brokatem? Lubię ją w masce, „z twarzą o imieniu dezintegracja”, lubię aleje jej poetyckich wnętrz, gdy trasy/transy wyznacza poprzez punkty sporne, przez niezborne rejsy i bezbronne porty – i bardzo lubię, jak kotwiczy w nich sens.

Ta dziewczyna ma na imię Nina, Lola, Atropa, ta dziewczyna przebiera w imionach i rolach, wkłada wdzianka Jean Harlow, Makryny, modowej królewny z New York Fashion Week. Ta dziewczyna, interaktywna jak wielkooki Furby, aktywna jak cyborgini, zna zjawiska iskrzące w synapsach, daje po oczach wiersza stroboskopowym światłem i owija paranoją jak kablem, doskonale jarzy, pod jaką „śnieżną powłoczką gotuje się szał”.

Ta dziewczyna rozciąga składnię jak slajma, ryzykuje flejmy, a głowy pakuje w obejmy. I prąd nam dociska, i idzie po rdzeń.

Piętnaście wdzięcznych wersów dla ślicznej Jean Harlow

Dziecinny serafinku, choć nie jest to hydrolat,
zachwyca ów kłos pięknem, jak driadki niedokrwistej

wanilinowe runo, srebrzysty świerczek głowy;
dwie gałki cynamonu, glans-minerały oczu.

Skraj sukni w negatywie: pierwotna forma życia,
spod ręki Max Faktora. Piastunko cnych demonów,

alchemio androgenów, majaku pedofilnych.
Syjamska siostro matki i bibelocie męża.

Pierdółko na regale w siedzibie Goldwyn Majer.
Gdy czujesz wzrok mężczyzny, odrasta ci wnet hymen.

Toksyczny twój aromat usypia marilynki,
kwiatuszku fazy nocnej, gardenio starczej chuci,

ofiaro złotej ery i bambusowej pałki,
zdradź wreszcie tajemnicę,

skrobanka czy amoniak?