02/07/21

Podsumowanie Stacji Literatura 26

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Dzisiaj podsumujemy tegoroczną Stację Literatura, która tydzień temu pod hasłem „Ostatnia Stacja” odbyła się w Stroniu Śląskim i Siennej. Dokładnie w tych samych dniach, w których miała miejsce pierwsza edycja w 1996 roku. W audycji najważniejsze będą Wasze głosy. Dziewiętnaście osób opowie o swoich festiwalowych wrażeniach. Podsumujemy też ankiety, jakie wypełnialiście w ostatnich dniach. Zdradzimy kulisy przygotowań do tegorocznej Stacji, a wreszcie na koniec powiemy, poprzez jakie działania chcielibyśmy uratować festiwal.

Zagramy szesnaście krajowych piosenek. Pomieszamy muzyczne gatunki. Będą rzeczy trudne, ale też lekkie i wakacyjne. Spodziewajcie się również kolejnych debiutantów. Takich, których chyba jeszcze nigdzie nie grają. Posłuchamy: Antoniny, Bogdana Raczyńskiego, Grupy Jot, Hani Rani, Jakuba Skorupy, Kirszenbaum, Kuby Knapa, Kajzera i Psychopadsa, Lowpass, Muzyki Końca Lata, Niemocy z Kachą Kowalczyk, Piętnastki, Piotra Damasiewicza & Into The Roots, The Overview Effect, The Pau, Wacława Zimpla oraz Wrony.

To nasze ostatnie spotkanie przed przerwą. Powrócę 30 lipca, by opowiedzieć Wam, co ciekawego znalazłem na wakacyjnych płytach, w serialach, filmach i książkach. Dziękuję za te nasze cotygodniowe spotkania, za ciepłe słowa o audycji z Waszych ankiet. Miejcie dobre wakacje, czytajcie książki, także te z Biura, bo kupując je, pomagacie nam najbardziej. A tym, którym jeszcze mało, polecam archiwalne odcinki. Jest w czym wybierać, to już 51. odcinek audycji!