Strona A, strona B nr 113: Nabór do Pracowni kreatywnych TransPortu Literackiego
Artur Burszta
Strona cyklu
Strona A, strona B
Artur Burszta
Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.
W 113. odcinku podcastu „Strona A, strona B” wszystko, co warto wiedzieć o naborze do Pracowni kreatywnych, które odbędą się 8–11 maja w ramach festiwalu TransPort Literacki. Na czym polegają warsztaty i kto może się zgłosić? Jak wygląda proces rekrutacji i co trzeba przygotować? Dlaczego literatura to nie tylko książki, ale także gry, film, muzyka i teatr?
Marzysz o tworzeniu gier wideo? Chcesz pisać scenariusze? Masz talent do tekstów piosenek? Kochasz teatr? Interesuje Cię przekład literacki? Ta audycja jest dla Ciebie! Na festiwalu dowiesz się, jak tworzyć interaktywne historie, które angażują graczy, jak napisać scenariusz, który porwie widzów, jak łączyć słowa z muzyką, jak ożywiać tekst na scenie i jak przekładać literaturę, zachowując jej sens i emocje.
Rozwijaj swoją pasję pod okiem doświadczonych prowadzących: Marty Malinowskiej (gry wideo), Dariusza Suski (scenariusze), Tomka Lipińskiego (piosenki), Justyny Jaworskiej (dramat) oraz Marty Carnicero Hernanz, Jerzego Jarniewicza, Jakuba Kornhausera, Endrego Kukorellyego, Marty Pawłowskiej, Elżbiety Sobolewskiej i Bohdana Zadury (przekład).
Festiwal Biura Literackiego od niemal trzech dekad redefiniuje sposób myślenia o literaturze, autorach i czytelnikach. Odkrywa i promuje nowe głosy artystyczne. Odgrywa rolę pomostu między kulturami, budując przestrzeń dialogu, wzajemnych wpływów i odkrywania nowych perspektyw. Wyślij swoje zgłoszenie, weź udział w tym wydarzeniu i odkryj swoje artystyczne możliwości na nowo.
Zobacz stronę projektu ze szczegółowymi informacjami
Wyślij swoje zgłoszenie