19/02/25

Strona A, strona B nr 113: Nabór do Pracowni kreatywnych TransPortu Literackiego

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

W 113. odcin­ku pod­ca­stu „Stro­na A, stro­na B” wszyst­ko, co war­to wie­dzieć o nabo­rze do Pra­cow­ni kre­atyw­nych, któ­re odbę­dą się 8–11 maja w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki. Na czym pole­ga­ją warsz­ta­ty i kto może się zgło­sić? Jak wyglą­da pro­ces rekru­ta­cji i co trze­ba przy­go­to­wać? Dla­cze­go lite­ra­tu­ra to nie tyl­ko książ­ki, ale tak­że gry, film, muzy­ka i teatr?

Marzysz o two­rze­niu gier wideo? Chcesz pisać sce­na­riu­sze? Masz talent do tek­stów pio­se­nek? Kochasz teatr? Inte­re­su­je Cię prze­kład lite­rac­ki? Ta audy­cja jest dla Cie­bie! Na festi­wa­lu dowiesz się, jak two­rzyć inte­rak­tyw­ne histo­rie, któ­re anga­żu­ją gra­czy, jak napi­sać sce­na­riusz, któ­ry porwie widzów, jak łączyć sło­wa z muzy­ką, jak oży­wiać tekst na sce­nie i jak prze­kła­dać lite­ra­tu­rę, zacho­wu­jąc jej sens i emo­cje.

Roz­wi­jaj swo­ją pasję pod okiem doświad­czo­nych pro­wa­dzą­cych: Mar­ty Mali­now­skiej (gry wideo), Dariu­sza Suski (sce­na­riu­sze), Tom­ka Lipiń­skie­go (pio­sen­ki), Justy­ny Jawor­skiej (dra­mat) oraz Mar­ty Car­ni­ce­ro Her­nanz, Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Jaku­ba Korn­hau­se­ra, Endre­go Kuko­rel­ly­ego, Mar­ty Paw­łow­skiej, Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej i Boh­da­na Zadu­ry (prze­kład).

Festi­wal Biu­ra Lite­rac­kie­go od nie­mal trzech dekad rede­fi­niu­je spo­sób myśle­nia o lite­ra­tu­rze, auto­rach i czy­tel­ni­kach. Odkry­wa i pro­mu­je nowe gło­sy arty­stycz­ne. Odgry­wa rolę pomo­stu mię­dzy kul­tu­ra­mi, budu­jąc prze­strzeń dia­lo­gu, wza­jem­nych wpły­wów i odkry­wa­nia nowych per­spek­tyw. Wyślij swo­je zgło­sze­nie, weź udział w tym wyda­rze­niu i odkryj swo­je arty­stycz­ne moż­li­wo­ści na nowo.


Zobacz stro­nę pro­jek­tu ze szcze­gó­ło­wy­mi infor­ma­cja­mi 
Wyślij swo­je zgło­sze­nie