04/06/25

Strona A, strona B nr 120: Zmieszane

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury i społecznik.

 

Wszyst­ko w tym odcin­ku jest zmie­sza­ne. Jak w życiu, jak w muzy­ce, któ­ra nie trzy­ma się jed­nej tona­cji. Gło­sy doświad­czo­nych oraz debiu­tu­ją­cych arty­stek i arty­stów spo­ty­ka­ją się w jed­nym ryt­mie – opo­wia­da­jąc o świe­cie, któ­re­go nie da się upo­rząd­ko­wać. Bo choć codzien­ność bywa cha­otycz­na, to muzy­ka przy­po­mi­na, że porzą­dek nie zawsze jest koniecz­ny, żeby coś mia­ło sens.

Zapo­wia­dam rewo­lu­cję w for­mu­le Poło­wu i pre­zen­tu­ję trzy fina­ło­we pre­mie­ry 30. sezo­nu Biu­ra Lite­rac­kie­go: Zmie­sza­ne Joan­ny Muel­ler – książ­kę, któ­ra prze­ta­so­wu­je wła­sną histo­rię i wymy­ka się defi­ni­cjom; Wro­nę i kwiat wiśni Ni Shao – czu­łą opo­wieść o cze­ka­niu; oraz Wier­sze zebra­ne, tom 4 Boh­da­na Zadu­ry – poezję patrzą­cą na świat z iro­nią i czu­ło­ścią.

Czy współ­cze­sna pol­ska lite­ra­tu­ra ma szan­sę wybrzmieć za gra­ni­cą? Czy boom na prze­kła­dy po Noblu dla Tokar­czuk wła­śnie się zma­te­ria­li­zo­wał? Jak nas widzą inni, co dostrze­ga­ją, cze­go my sami nie zauwa­ża­my? James Jack­son – dzien­ni­karz BBC, The Sun­day Times i The Guar­dian – pró­bu­je zro­zu­mieć, kim są dziś pol­scy poeci i poet­ki, cze­go szu­ka­ją oraz co mają do powie­dze­nia świa­tu.

I to już wszyst­ko na koń­ców­kę 2024 i pierw­szą poło­wę 2025 roku. Zrób­cie z tego, co usły­sze­li­ście, prze­czy­ta­li­ście, w czym uczest­ni­czy­li­ście – bli­sko albo z dale­ka – coś dobre­go dla sie­bie. Niech książ­ki zosta­ną z Wami, roz­mo­wy dalej w Was pra­cu­ją, a muzy­ka – jak zawsze – zachę­ca do otwie­ra­nia się na to, co inne, nie­oczy­wi­ste, nie­ko­niecz­nie w cen­trum.


Posłu­chaj poprzed­nich odcin­ków o nowych książ­kach Biu­ra Lite­rac­kie­go 

Stro­na A, stro­na B nr 117: Pamięć

▪Jerzy JARNIEWICZ: Trzy kobie­ty, Endre KUKORELLY: Dom, woj­na, umar­li, Prze­my­sław OWCZAREK: Miste­ria

Stro­na A, stro­na B nr 116: Smak deta­lu

▪Mira SUCHOWIEJKO: Też się o cie­bie boję, Piotr SOMMER: Sie­dem­dzie­siąt sie­dem, Ida BÖRJEL: Tele­fo­nie do domu

Stro­na A, stro­na B nr 114: Języ­ki pamię­ci

▪ Mag­da­le­na GENOW: Zło­dziej­ka matek, Per­ri­ne LE QUERREC: War­gli­fy, Piotr MATYWIECKI: Epi­ka

Stro­na A, stro­na B nr 112: Toż­sa­mość

▪ Adam JAWORSKI: Baśń o zwich­nię­ciu sta­wu bio­dro­we­go, Mar­ta CARNICERO Her­nanz: Matriosz­ki, Lau­ra OSIŃSKA: Jaw

Stro­na A, stro­na B nr 110: Par­ce­le ze słów

▪ Łukasz WOŹNIAK: Umal­mu, Ser­hij ŻADAN: Skryp­ny­ków­ka,  Mar­cin SENDECKI: Węgier­skie morze

Stro­na A, stro­na B nr 107: Odkry­wa­nie wie­lo­znacz­no­ści 

▪ Alek­san­dra GÓRECKA: Regu­ła trzech, Jon FOSSE: Pies i anioł, Krzysz­tof JAWORSKI: Jak pisa­łem powieść kry­mi­nal­ną (w tym bied­nym kra­ju)

Stro­na A, stro­na B nr 106: Koniec lite­ra­tu­ry

▪ Maciej WNUK: Miej­sca odle­głe, Anto­ni­na TOSIEK: żer­twy, Jerzy JARNIEWICZ: Prze­zro­cza. Roz­mo­wy z Jerzym Jar­nie­wi­czem, Ezra POUND: Wier­sze, poema­ty i pie­śni

Stro­na A, stro­na B nr 105: Co dalej?

▪ Jakub BELINA-BRZOZOWSKI: cór­ka tań­czy, Jakub PSZONIAK: Kar­ni­ster, Boh­dan ZADURA: Zmia­na cza­su

Stro­na A, stro­na B nr 103: Kasprzak, Siw­czyk, Róże­wicz

▪ Alek­san­dra KASPRZAK: Wydrąż mi rodzi­nę w serze, Krzysz­tof SIWCZYK: Na prze­cię­ciu arte­rii, Tade­usz RÓŻEWICZ: Wier­sze ostat­nie