Strona A, strona B nr 120: Zmieszane
Artur Burszta
Strona cyklu
Strona A, strona B
Artur Burszta
Menadżer kultury i społecznik.
Wszystko w tym odcinku jest zmieszane. Jak w życiu, jak w muzyce, która nie trzyma się jednej tonacji. Głosy doświadczonych oraz debiutujących artystek i artystów spotykają się w jednym rytmie – opowiadając o świecie, którego nie da się uporządkować. Bo choć codzienność bywa chaotyczna, to muzyka przypomina, że porządek nie zawsze jest konieczny, żeby coś miało sens.
Zapowiadam rewolucję w formule Połowu i prezentuję trzy finałowe premiery 30. sezonu Biura Literackiego: Zmieszane Joanny Mueller – książkę, która przetasowuje własną historię i wymyka się definicjom; Wronę i kwiat wiśni Ni Shao – czułą opowieść o czekaniu; oraz Wiersze zebrane, tom 4 Bohdana Zadury – poezję patrzącą na świat z ironią i czułością.
Czy współczesna polska literatura ma szansę wybrzmieć za granicą? Czy boom na przekłady po Noblu dla Tokarczuk właśnie się zmaterializował? Jak nas widzą inni, co dostrzegają, czego my sami nie zauważamy? James Jackson – dziennikarz BBC, The Sunday Times i The Guardian – próbuje zrozumieć, kim są dziś polscy poeci i poetki, czego szukają oraz co mają do powiedzenia światu.
I to już wszystko na końcówkę 2024 i pierwszą połowę 2025 roku. Zróbcie z tego, co usłyszeliście, przeczytaliście, w czym uczestniczyliście – blisko albo z daleka – coś dobrego dla siebie. Niech książki zostaną z Wami, rozmowy dalej w Was pracują, a muzyka – jak zawsze – zachęca do otwierania się na to, co inne, nieoczywiste, niekoniecznie w centrum.
Posłuchaj poprzednich odcinków o nowych książkach Biura Literackiego
Strona A, strona B nr 117: Pamięć
Jerzy JARNIEWICZ: Trzy kobiety, Endre KUKORELLY: Dom, wojna, umarli, Przemysław OWCZAREK: Misteria
Strona A, strona B nr 116: Smak detalu
Mira SUCHOWIEJKO: Też się o ciebie boję, Piotr SOMMER: Siedemdziesiąt siedem, Ida BÖRJEL: Telefonie do domu
Strona A, strona B nr 114: Języki pamięci
Magdalena GENOW: Złodziejka matek, Perrine LE QUERREC: Warglify, Piotr MATYWIECKI: Epika
Strona A, strona B nr 112: Tożsamość
Adam JAWORSKI: Baśń o zwichnięciu stawu biodrowego, Marta CARNICERO Hernanz: Matrioszki, Laura OSIŃSKA: Jaw
Strona A, strona B nr 110: Parcele ze słów
Łukasz WOŹNIAK: Umalmu, Serhij ŻADAN: Skrypnykówka, Marcin SENDECKI: Węgierskie morze
Strona A, strona B nr 107: Odkrywanie wieloznaczności
Aleksandra GÓRECKA: Reguła trzech, Jon FOSSE: Pies i anioł, Krzysztof JAWORSKI: Jak pisałem powieść kryminalną (w tym biednym kraju)
Strona A, strona B nr 106: Koniec literatury
Maciej WNUK: Miejsca odległe, Antonina TOSIEK: żertwy, Jerzy JARNIEWICZ: Przezrocza. Rozmowy z Jerzym Jarniewiczem, Ezra POUND: Wiersze, poematy i pieśni
Strona A, strona B nr 105: Co dalej?
Jakub BELINA-BRZOZOWSKI: córka tańczy, Jakub PSZONIAK: Karnister, Bohdan ZADURA: Zmiana czasu
Strona A, strona B nr 103: Kasprzak, Siwczyk, Różewicz
Aleksandra KASPRZAK: Wydrąż mi rodzinę w serze, Krzysztof SIWCZYK: Na przecięciu arterii, Tadeusz RÓŻEWICZ: Wiersze ostatnie