06/02/23

TransPort Literacki 28: Kapusta, Pidzik, Pieszczoch

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Ponad pół tysiąca zgłoszeń napłynęło w tegorocznym naborze do projektów wydawniczych Biura Literackiego. Więcej było poezji czy prozy? Co teraz dzieje się z nadesłanymi tekstami? Kiedy możemy spodziewać się wyników? Do których projektów został przedłużony termin wysyłania propozycji? Między innymi o tym usłyszycie w 80. odcinku „Strony A, strony B”.

Tego, że pracownie towarzyszące festiwalowi TransPort Literacki w Kołobrzegu działają i przynoszą coraz wspanialsze owoce, dowodzą trzy wydane właśnie książki: „fuzja bordo”, „ruń” oraz „(miejsca ich jesiony)” Karoliny Kapusty, Klaudii Pieszczoch i Pauliny Pidzik, laureatek projektów „Pierwsza książka wierszem” i „Druga książka wierszem”. Autorki są gościniami dzisiejszej audycji.

Obok oprawy muzycznej wierszy, która niezmiennie sprawia mi wielką frajdę, w zestawie rekomendowanych premierowych płyt i utworów uwzględniam tym razem następującą dziesiątkę artystek i artystów: Acid Arab, Dhafer Youssef, et . nu, Gemma Ray & The Death Bell Gang, Król Słońce, Le Cri Du Caire, Marlene Ribeiro, Ruhail Qaisar, Trupa Trupa i Young Fathers.