23/01/23

Jak zostaje się pisarzem

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

A jednak spotykamy się jeszcze raz w styczniu. 79. odcinek „Strony A, strony B” powstał pod wpływem Waszych listów oraz pytań i raz jeszcze traktuje o projektach wydawniczych Biura Literackiego, do których nabór zamykamy już za kilka dni. Tym razem mowa będzie o tym, jak trudno w Polsce zostać pisarzem i pisarką.

Czy padnie rekord liczby zgłoszeń? Stronę projektów odwiedziło już prawie dziesięć tysięcy osób. Wpisy na Facebooku i Instagramie zobaczyło blisko sto tysięcy odbiorców. Poprzednie odcinki naszego podcastu zanotowały tysięczne wyniki. Skąd tak duże zainteresowanie?

Być może dzieje się tak dlatego, że w czasach kryzysu, który dotknął także branżę wydawniczą, oficyny wydają głównie te książki, które gwarantują zysk lub co najmniej zwrot poniesionych kosztów, a wiele autorek i autorów słyszy ze strony wydawnictw odmowę lub nie słyszy nic.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tym, co faktycznie dzieje się z propozycjami słanymi do oficyn, a przy okazji usłyszeć, dlaczego Biuro organizuje po raz dwudziesty czwarty swój otwarty nabór, na czym on polega i dlaczego warto z niego skorzystać, to ten odcinek jest dla Ciebie.


>  Posłuchaj 74. odcinka „Wydaj książkę w Biurze Literackim”
>  Posłuchaj 78. odcinka „Czas na Twój debiut”
>  Poznaj wszystkie tegoroczne projekty
>  Wyślij swoje zgłoszenie 
>  Dołącz do TransPortowej grupy