10/01/23

Czas na Twój książkowy debiut

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Odcinek dla tych, którzy tworzą poezję i prozę, zajmują się przekładem, pisaniem i mówieniem o literaturze oraz sztuce albo są nauczycielami, księgarzami lub czytelnikami książek. Tytuł to: „Czas na Twój książkowy debiut”. Ale też „Czas na Twoją kolejną książkę”. „Czas na zrobienie czegoś z przekładowymi, krytycznymi i czytelniczymi talentami”. Czas na zgłoszenie się do organizowanych nad polskim morzem pracowni literackich.

Na kilka dni przed finałem naboru odpowiadam na pytania dotyczące tego, jak prawidłowo przygotować zgłoszenie. Moi goście i gościnie – Zofia Bałdyga, Adam Kaczanowski, Elżbieta Łapczyńska oraz Jakub Pszoniak – przybliżają projekty, w ramach których, pod okiem świetnych ekspertów, redaktorów, tłumaczy i krytyków, pracuje się nad swoją książką czy warsztatem translatorskim i poszerza literackie horyzonty.

Piszesz wiersze, opowiadania lub powieść? Zajmujesz się przekładem literackim? Pragniesz zadebiutować? Podnieść swoje umiejętności? Opublikować kolejny tom poetycki lub prozatorski? Szukasz miejsca, które wypromuje twoją książkę i zaoferuje szeroką dystrybucję, partycypowanie w zyskach ze sprzedaży oraz możliwość sprzedaży praw do zagranicznych wydań? Ten odcinek jest dla Ciebie!


>  Posłuchaj 74. odcinka ze szczegółami naboru
>  Poznaj wszystkie tegoroczne projekty
>  Wyślij swoje zgłoszenie 
>  Dołącz do TransPortowej grupy