28/12/22

Usługi dla ludności

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Proponuję dzisiaj podróż przez dziesięć książek: „żywe linie nowe usta”, „Inaczej nie będzie”, „streszczenie pieśni”, „Myja”, „Wszystko dobrze”, „cierpkie”, „lorem ipsum”, 100 wierszy wolnych z Ukrainy”, „Komunizm, gówno i może cię kocham”, „żal, może on”.

Kłaniać się będą świadczący  specjalne usługi:  Marcin Mokry, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Julek Rosiński, Jakub Wiśniewski, Maria Krzywda, Marlena Niemiec, Jakub Pszoniak, Iryna Ciłyk i Joanna Mueller, Marianna Kijanowska i Agata Jabłońska, Hałyna Kruk i Marta Podgórnik, Ołeksandr Irwaneć i Bohdan Zadura, Ołeksandr Gordon i Jerzy Jarniewicz, Tomek Gromadka i Roman Honet oraz oprawiający wszystko muzycznie Artur Burszta.

Wszyscy świadczymy bardzo specjalistyczne „usługi dla ludności”. Robimy to, mimo że „ludność miast i wsi nie zawsze chce korzystać z tych dobrodziejstw, jakby były wciąż luksusem, a nie wspólnym dobrem”. Wam akurat nie trzeba mówić, że nasza działalność nie jest luksusem, tylko „wspólnym dobrem”. I tą niespełna godzinną podróżą, tym, co mamy Wam najlepszego do zaoferowania, chcemy Wam za to podziękować. Wszyscy gotowi?

Możemy zaczynać?