29/05/23

Trans-porto, Porta-ae

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury i społecznik.

 

Za niespełna 100 dni jedno z najbardziej wyczekiwanych literackich wydarzeń tego roku. TransPort Literacki, który po raz dwudziesty ósmy i po raz kolejny w Kołobrzegu na cztery dni zaleje to nadmorskie miasto wydarzeniami z udziałem blisko siedemdziesiątki artystek i artystów z dziesięciu krajów. Tegoroczna edycja to blisko sto pięćdziesiąt punktów programu, co czyni ją najbardziej rozbudowaną wersją w historii imprezy. Ale nie o statystyki tutaj chodzi, tylko możliwość spotkania, bycie razem, rozmowy o książkach, ale także o życiu, w którym literatura odgrywa centralną rolę.

Każdy, kto pisze, czyta, zajmuje się literackim przekładem i prowadzi księgarnię, może zostać uczestnikiem festiwalu. Posłuchaj „Strony A, strony B”, w której opowiadam o tym, jak dołączyć do TransPortu Literackiego, przybliżam poszczególne imprezy i bohaterów oraz bohaterki wydarzeń. Towarzyszą mi w audycji: Miłosz Fleszar, Roman Honet, Jerzy Jarniewicz, Karolina Kapusta,  Andrzej Sosnowski, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Resina i Mateusz Rychlicki. Jest także chwila dla Magika z Paktofoniki, którego twórczości poświęcone jest jedno z festiwalowych spotkań.

W 83. odcinku mojego podcastu także o tym, co czeka tych, którzy i które wybierają się między 21 a 24 września do Kołobrzegu. Można dowiedzieć się jak najszybciej i najłatwiej dojechać z okolic Warszawy i Krakowa nad morze, gdzie mieści się festiwalowa baza noclegowa, czy są jeszcze wolne pokoje, w jakich przestrzeniach odbywać się będą wydarzenia, ile osób wejdzie za darmo na spotkania, gdzie zaplanowano punkty gastronomiczne, księgarnie i strefy odpoczynku. W audycji także o specjalnej wakacyjnej akcji, która ma na celu przygotowanie do festiwalu.

Festiwal – mimo upływu lat i ogólnej tendencji spychającej literaturę piękną na dalszy plan – wciąż utrzymuje wysoki poziom i frekwencję. Niezmiennie od lat idzie pod prąd, nie schlebia gustom, ale je tworzy. Przed rokiem nad morzem na różne sposoby odmieniano „Trans”, w tym zaś reinterpretacji zostanie poddane słowo „Port”, szczególnie dwa jego przeciwstawne znaczenia – zakotwiczenie i przejście z jednego miejsca w drugie. Wtedy festiwal otworzyła „kontrabanda namysłu” profesora Tadeusza Sławka, teraz „drzwi i bramę” uchyli Jerzy Jarniewicz. Warto przy tym być!


Zobacz pełny program festiwalu

Dołącz do TransPortowej grupy

Posłuchaj, jak ubiegłoroczną edycję festiwalu oceniły uczestniczące w nim osoby

Poznaj opinie, które zebrała pierwsza kołobrzeska edycja festiwalu