02/05/22

Za 127 dni rusza 27. TransPort Literacki

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel wydawnictwa Biuro Literackie. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Animator działań integrujących europejskie środowisko literackie. Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Za 127 dni rusza 27. TransPort Literacki. To dobra okazja, żeby zacząć odliczać dni do „najstarszego metrykalnie, ale też najmłodszego duchem festiwalu literackiego w Polsce”, który przeprowadził się z gór nad morze i między 22 a 25 września odbędzie się po raz pierwszy w Kołobrzegu. Zmiana nazwy festiwalu nie jest przypadkowa. Trans to nie tylko dodatek do Portu, a TransPort nie jest jednym słowem. O tym wszystkim podczas inauguracji festiwalu powie profesor Tadeusz Sławek, który współtworzy z nami nasz Transowy manifest.

W tym odcinku podcastu uruchamiamy nabory do pięciu kolejnych pracowni – czytelniczej, księgarskiej i trzech przekładowych, zdradzamy nazwiska prowadzących, opowiadamy o tym, w jaki sposób można jeszcze zapewnić sobie występ na festiwalowej scenie. Mowa jest też o problemach, jakie musieliśmy pokonać, by festiwal mógł się odbyć, i przeszkodach, które jeszcze przed nami, w tym m.in. o opłatach za zajęcia. Przybliżamy też bazę noclegową, która ulokowana jest tuż przy plaży, co daje możliwość, żeby na zajęcia przychodzić zaraz po „rozruchu wyobraźni”.

Ale to jeszcze nie wszystko! Ten odcinek to też jeden muzyczny bohater, którego poznajemy poprzez trzynaście utworów z tyluż płyt. Każdy krążek pokazuje jego rozliczne talenty i możliwości. Na koniec muzyk ten odwiedza naszą audycję i opowiada m.in. o relacjach słowa z dźwiękami. Od Kormoranów, przez Pustki, po Pawła Szamburskiego i Dominika Strycharskiego, trwa na naszym festiwalu sztafeta. Kogo zarekomendował do muzycznej oprawy 27. edycji festiwalu Wacław Zimpel? Kto jest bohaterem tego odcinka?

Słuchajcie, podawajcie dalej i szykujcie się na TransPort Literacki 27!