27/05/22

Trans w Kołobrzegu

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel wydawnictwa Biuro Literackie. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Animator działań integrujących europejskie środowisko literackie. Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

TransPort Literacki rozpędza się i obiera kierunek na Kołobrzeg i ostatni weekend września. Wczoraj ujawniliśmy program, hasło i zwiastun filmowy. Ruszyły też festiwalowa strona, wydarzenie oraz TransPortowa grupa na Facebooku. Zaprezentowaliśmy naszych partnerów i uruchomiliśmy rezerwację noclegów w Salticu oraz miejsc w autobusach.

W tym odcinku „Strony” pojawi się to, co nie zostało dotąd napisane, a co ma znaczenie w przygotowaniach zarówno dla tych, którzy już wiedzą, że ostatni weekend września spędzą nad morzem, jak i dla tych, którzy jeszcze się wahają, czy słać swoje zgłoszenia do nowych pracowni albo do konkursu „Romantyczność”, a wreszcie dla tych, którzy wybierają się na festiwal, by po prostu wpaść w Kołobrzegu w literacki trans. Słuchajcie, podawajcie dalej i szykujcie się na TransPort Literacki 27!