debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA

Odnaleźć książkę, która będzie wspaniałą przygodą

Rafał Rutkowski

Odpowiedzi Rafała Rutkowskiego z Księgarni Dosłowna na pytania zawarte w raporcie „Autorskie księgarnie w Polsce 2023”.

strona debaty

Autorskie księgarnie w Polsce – raport 2023: wprowadzenie

Organizowane już po raz piąty w ramach festiwalu TransPort Literacki spotkanie autorskich księgarń z całej Polski jest okazją do integracji środowiska, rozmów na temat obecnej sytuacji rynku księgarskiego, miejscem wymiany doświadczeń i dzielenia się dobrymi praktykami. Poprzednim edycjom naszych spotkań towarzyszyły debaty i ankiety. W tym roku także chcemy zadać kilka aktualnych pytań, które – jak mamy nadzieję – staną się pretekstem do rozmów w trakcie festiwalowych wydarzeń:

1/ Jaki typ literatury sprzedaje się dzisiaj najlepiej w Twojej księgarni?

Od początku działalności stawiamy na literaturę piękną, choć ciekawość czytelników skłania się także w stronę literatury faktu. Reportaże, głównie za sprawą wydawnictwa Czarnego, cieszą się wśród naszych czytelników dużą popularnością. Idąc za naszą ideą, że „rozmowa to pierwszy przejaw literatury” staramy się z każdym naszym gościem wspólnie odnaleźć książkę, która będzie dla niego wspaniałą przygodą. Dlatego ciężko sklasyfikować, jaki typ książek się sprzedaje, sprzedają się rożne, tak jak różni są czytelnicy.

2/ Kto przychodzi dzisiaj do księgarń po książki? Co można powiedzieć o tych osobach? Czy nastąpiła w ostatnich dwóch, trzech latach jakaś zmiana w tym zakresie?

Mamy w Lublinie mnóstwo stałych gości, zarówno wśród starszych czy młodszych czytelników. Lublin to miasto akademickie, zatem odwiedza nas sporo osób ze środowiska profesorskiego oraz studenckiego. Odwiedzą nas rodziny, gdyż książki dla dzieci to także istotny element naszej działalności. Myślę, że na przestrzeni kilku lat nie zmienił się typ ludzi nas odwiedzających. Zawsze są to miłośnicy poezji, dobrej literatury, nie tylko za sprawą wielu autorskich spotkań ale także, lub przede wszystkim rozmów, od których, jak wcześniej wspomniałem, zaczyna się literatura.

3/ Co lub kto Twoim zdaniem wpływa dzisiaj najbardziej na literackie wybory czytelników, przekładające się na zakupy w księgarniach?

Sporą rolę przypisywałbym autorytetom, takim jak Michał Nogaś, Justyna Sobolewska i wielu innym. Ich publicystyka przynosi autorom sporą rozpoznawalność i bez wątpienia mają intuicje czytelniczą, która potwierdza się w przyznawaniu nagród oraz w sprzedaży książek danego autora. W świecie książek jest także miejsce na rożnego rodzaju trendy, które nie zawsze trwają długo, ale czasem mogą sprowadzić na czytelników fantastyczną literaturę, jak np. w przypadku wydawnictw Tajfuny.

4/ Jakie inicjowane przez władze działania, które przełożyłyby się na wzrost czytelnictwa i większe zainteresowanie książkami, byłyby obecnie najbardziej skuteczne?

Prowadzimy u nas mnóstwo spotkań autorskich, konkursów, warsztatów literackich oraz zabaw czytelniczych skierowanych dla najmłodszych. Wszystko to wpływa na wzrost zainteresowania książkami. Istotnym elementem jest także bycie obecnym na innych wydarzeniach literackich organizowanych w mieście oraz współpraca z festiwalami. Dzięki uczestnictwu w takich wydarzeniach księgarnia nie tylko zyskuje popularność, ale sprzedaje więcej książek.

5/ Co najbardziej zagraża dzisiaj autorskim księgarniom w Polsce?

Najważniejszym zagrożeniem jest brak zainteresowania literaturą. To z tym trzeba walczyć, ponieważ kiedy to zainteresowanie wzrośnie, wszystkie inne problemy formalne znikają.

O AUTORZE

Rafał Rutkowski

Ur. w 1988 roku. Poeta. Księgarz. Wiersze publikował m.in. w: „Znaku”, „Odrze”, „Przekroju”, „Ricie Baum”, „Dwutygodniku”, „Opcjach”, „Arteriach”, „Odrze, „Akcencie”. Laureat projektu Połów 2014. Autor książek poetyckich: Chodzę spać do rzeki (Zeszyty Poetyckie 2015), za którą otrzymał wyróżnienie w XII Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” na najlepszy debiut poetycki roku, Wywołuję siebie z ruin (WBPiCAK 2018) oraz Moje oczy to ptaki(WBPiCAK 2020). W roku 2022 ukazała się czwarta książka autora Na drzewach kwitną wielkie okna (Instytut Mikołowski 2022). Laureat wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich. Laureat lubelskiej nagrody kulturalnej „Żurawie”. Prowadzi autorską księgarnie „Dosłowna” w Centrum Kultury w Lublinie, w której cyklicznie organizuje spotkania autorskie z poetami oraz prozaikami.