debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA

Wojna rabatowa na rynku książki

Grzegorz Krasnodębski

Odpowiedzi Grzegorza Krasnobęskiego z Księgarni Bullerbyn na pytania zawarte w raporcie „Autorskie księgarnie w Polsce 2023”.

strona debaty

Autorskie księgarnie w Polsce – raport 2023: wprowadzenie

1/ Jaki typ literatury sprzedaje się dzisiaj najlepiej w Twojej księgarni?

Najlepiej sprzedaje się u nas literatura dziecięca, picture-booki, komiksy.

2/ Kto przychodzi dzisiaj do księgarń po książki? Co można powiedzieć o tych osobach? Czy nastąpiła w ostatnich dwóch, trzech latach jakaś zmiana w tym zakresie?

Do naszej księgarni przychodzą przede wszystkim rodzice (często z dziećmi), dziadkowie lub osoby potrzebujące dobrej literatury dziecięcej (najczęściej na prezent dla dziecka, które nie jest ich dzieckiem). W ostatnich dwóch latach nastąpił potężny odpływ klientów, obecnie w księgarni pojawia się o 50%-60% mniej klientów niż przed pandemią.

3/ Co lub kto Twoim zdaniem wpływa dzisiaj najbardziej na literackie wybory czytelników, przekładające się na zakupy w księgarniach?

W naszej księgarni na pewno informacje zaczerpnięte z internetu (tzw. blogerzy książkowi, instagram), polecenia znajomych oraz doradztwo księgarza/księgarki.

4/ Jakie inicjowane przez władze działania, które przełożyłyby się na wzrost czytelnictwa i większe zainteresowanie książkami, byłyby obecnie najbardziej skuteczne?

Myślę, że wzrost liczby księgarń miałby przełożenie na wzrost czytelnictwa i większe zainteresowanie książką. Walka z głębokim kryzysem systemowym polskiego księgarstwa powinna się zacząć od uchwalenia ustawy o książce wraz z zapisami o stałej cenie książki.

5/ Co najbardziej zagraża dzisiaj autorskim księgarniom w Polsce?

Bezwzględna wojna rabatowa na rynku książki.

O AUTORZE

Grzegorz Krasnodębski

Związany z książkami, prywatnie odkąd pamięta, a zawodowo od 2004 r. W 2012 r. otworzył Księgarnię Bullerbyn, w której stara się zaprezentować najlepsze książki dla dzieci i najpiękniejsze picture-booki dla wszystkich wrażliwych czytelników.