recenzje / KOMENTARZE

Historia jednego akapitu: Ubrali się w kolor

Karolina Krasny

Autorski komentarz Karoliny Krasny, laureatki projektu „Połów. Poetyckie / Prozatorskie debiuty 2022”

Na polu, które wybrali, wykoszono koło i dojście do tego koła, o szerokości dwóch metrów. Goście przyszli głównie na boso, bo tego lata było łatwo o otarcia. Ale ogólnie to było trudno, tego lata i przed nim też, czasy były ciężkie same w sobie, z wielu niepowiązanych powodów.

rzeczy rozbijały się, reszta stygła.

Ubrali się w kolor, jaki narzuciła pogoda. I zdecydowali się na kilka przysiąg, nie związanych ze sobą jak ten okoliczny stan, na wypadek innych ksiąg, na wypadek nie uznanych słów. Ubrali się w osiem warstw, w osiem kultur i zestawów praw, uzbroili się w osiem głów, poważanych na każdym z wybrzeży. Bo najbardziej bali się niedomówień i braków wstępów.


zostaję

zaproszona do trzech miejscach naraz: 1) do kabiny, gdzie nauczę się śpiewać, 2) na brzeg jeziora, sprzyjającego opaleniźnie, 3) do rodzinnego domu. To jest dość słoneczna niedziela, nie ciepła, zimna, ale bez zachmurzenia i niekorzystnej prognozy.

Jest

już południe, kiedy pojawiam się w trzech miejscach naraz. Moich pikseli wystarcza na szklankę z ciepła, kwasu i starych malin. Brakuje mi odwagi na pianę. Na nazwanie rzeczy imieniem, na zawołanie „Rufus, do mnie”, brakuje mi słowa in blanco. Mnożenie się sprzyja kiedy nie ma się

własnej, jednosylabowej opinii.

nie do końca

wiem, czy po zamknięciu oka prysznic zamienia się wodospad. I czy znamiona, delikatnie wpadające w brąz, wolą życie w strachu od roztopienia się na skale. Brzydzi mnie plankton, którego od tkanki dzieli moje (jedno) słowo. Gdzie równoważą się bodźce z trzech światów? Strącam rękaw. Moje ciało zamieniłoby się

w wodne zmarszczenie, gdybym tylko

jedną nogą nie była już w domu.

z jednej strony

i z drugiej, rozciągam się palcem na niebie.

O AUTORZE

Karolina Krasny

Ur. w 1999, mieszka w Krakowie, pisze i projektuje. Publikowała m.in. w „Wizjach”, „Stonerze Polskim”, „Stronie Czynnej” i „Drobiazgach”.

powiązania

Love song

utwory / premiery w sieci Karolina Krasny

Premierowa proza Karoliny Krasny Love song. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Że czułość może być kształtem

wywiady / O PISANIU Karolina Krasny Marcin Czerniawski

Rozmowa Marcina Czerniawskiego z Karoliną Krasny, laureatką projektu „Połów. Poetyckie / Prozatorskie debiuty 2022”

WIĘCEJ

Błądzę i chcę dalej błądzić

recenzje / IMPRESJE Adam Kaczanowski

Impresja Adama Kaczanowskiego na temat prozy Karoliny Krasny, laureatki projektu „Połów. Poetyckie / Prozatorskie debiuty 2022”

WIĘCEJ