recenzje / NOTKI I OPINIE

O Wieży myśliwych

Tomasz Ważny

Nota Tomasza Ważnego o książce Wieża myśliwych Mariusza Partyki.

Biuro Literackie

Wieża myśliwych Mariusza Partyki to zbiór wierszy, którym nie sposób odmówić. Nie sposób im odmówić z tej oto prostej przyczyny, że oszczędność, konsekwencja, trafność i świeżość metafory, które stanowią o ich zasadności, domagają się uwagi. Autor, przy pomocy celnej, oryginalnej metafory sprawiającej, że słońce staje się jarmarcznym balonikiem a kot posiada ogon przypominający racę, oraz dzięki precyzji i rygorowi umiarkowania sprawia, że wiersze zawarte w arkuszu stanowią jakby destylat niezmąconej poezji. Poeta pozornie nie uczestniczy w świecie, zaledwie podgląda go. Ów świat dopiero w uważnych, skupionych wersach wychyla się do wszystkich zainteresowanych jak pasażer sunącej przez miasto taksówki. I chyba na tym polega rola poety w “Wieży myśliwych”. Uprowadzić fragment rzeczywistości, przemycić jako starannie prowadzoną lirykę, w której “ktoś spisuje za nas/ wydarzenia”, dzięki czemu czytelnik słyszy je i widzi. Warto poczytać te wiersze. Nie odmawiać im. Warto poczytać te liryczne przypisy do, zdawałoby się, obranej z liryzmu rzeczywistości wrzeszczących dziewczynek, kwiatów wpiętych w serce czy płatów szynki. Warto poczytać te wiersze. “Naskórek zostanie zadrapany”, to pewne. W rozmowie z Dominiką Waśko Mariusz Partyka podpowiada, że wobec oglądanego przez siebie świata zachowuje “rozsądną odległość”. Słusznie, ponieważ rozsądna odległość wobec czy to rejestrowanego czy tez przywoływanego z pamięci świata to dla poety bardzo owocna optyka. Rozsądna odległość, która przekłada się na mądrą, staranną, dojrzałą poezję. Powtarzając za autorem, to rzeczywiście zastanawiające, jak dużo można osiągnąć w kwestii nieuczestniczenia.

O AUTORZE

Tomasz Ważny

ur. 1979. Wiersze publikował m.in. w „Akcencie”, „Kresach”, „Lampie”, „Kursywie” , „Pro Libris” i „Odrze”. W roku 2007 ukazał się jego arkusz poetycki „Różne rodzaje”, będący zwieńczeniem projektu „Połów 2006”. Mieszka w Jeleniej Górze, gdzie pracuje jako lektor języka angielskiego.

powiązania

Połów 2007

dzwieki / WYDARZENIA Julia Szychowiak Kamil Zając Tomasz Fijałkowski Tomasz Ważny

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Tomasza Fijałkowskiego, Julii Szychowiak, Tomasza Ważnego i Kamila Zająca podczas Portu Wrocław 2007.

WIĘCEJ

Etui

dzwieki / RECYTACJE Tomasz Ważny

Wiersz z arkusza Różne rodzaje, zarejestrowany podczas spotkania “Połów 2007” na festiwalu Port Wrocław.

WIĘCEJ

O Pocałunku na wstecznym

recenzje / NOTKI I OPINIE Anna Kałuża Karol Maliszewski Łukasz Jarosz Tomasz Ważny

Komentarze Karola Maliszewskiego, Tomasza Ważnego, Anny Kałuży i Łukasza Jarosza.

WIĘCEJ

Cierpliwy tropiciel

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recenzja Marcina Orlińskiego z książki Wieża myśliwych Mariusza Partyki.

WIĘCEJ