recenzje / IMPRESJE

-P

Kamil Sipowicz

Esej Kamila Sipowicza towarzyszący premierze książki Kropka nad i Bohdana Zadury, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 22 października 2014 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Trójkąt równoboczny zbudowany z trzech punktów: poezja, papierosy, serce. Papierosy napędzaja poezję. Papierosy niszczą sercę. Poeta ląduje w szpitalu. Tu nie wolno palić. Zresztą serce by już by tego palenia więcej nie zniosło. Papierosy nie znikają z trójkąta. Najzwyczajniej w świecie przyjmują jedynie znak ujemny: -P

Trójkąt się chwieje, lecz nie rozpada. Poezja i serce są uratowane. Poeta niepalący jest niczym ateista, dla którego Bóg też ma znak ujemny: -B.

Szpital kardiologiczny jest poletkiem, gdzie Bóg dodatni i Bóg ujemny walczą o duszę pacjenta.
Poeta śledzi ten proces. Proces, który zaczął się już w redakcji „Twórczości”. Zawał, pomoc przyjaznych dusz, karetka, szpital, monitory, kroplówki, baseny. Przede wszystkim zaś sny po betablokerach oraz współpacjenci. Serce łapie oddech. Tego dobry poeta nie może zmarnować. I nie zmarnował. Szpital to też odwiedziny. Inni poeci przynoszą swoje wiersze. Może mają nadzieję, że dla chorego będą to ostanie wiersze, które przemyci na tamtą stronę.

Pojawia się w snach i wspomnieniach przyjaciel z „Twórczości”, stary krytyk literacki. Ktoś, komu serce przestało bić rok temu. Serdeczny druh, który porafił patrzeć na nas tak, jak nikt na nas już dziś nie patrzy. I im bardziej jego śmierć się od nas niczym kula odtoczyła, tym bardziej go wspominamy. I chyba kochamy.

Szpitalno-minusopapierosowy poeta daje nurka w czasy dawne. W świat Bieruta i Gomułki. Zamraża ulotną aurę tamtych dni. Ze szpitalnego łóżka lepiej też widać Ukrainę, której poetom nasz rekowalescent poświęcił całe albo pół życia. Dobrze też widać Puławy oraz marnotę współczesnej telewizji.

Kropka nad i – które to powiedzonko jest bez sensu, bo gdybyśmy nad i postawili kropkę, to by powstał znak: kreska z dwiema kropkami, a „i” przestałoby istnieć – jest zbiorem wierszy, który udawadnia, wbrew intencjom pierwszego wiersza Nieprzydatność, właśnie przydatność poety. Osobiście, gdybym się znalazł w podobnej sytuacji jak autor, czyli na szpitalnej sali, to bardziej przydatny byłby właśnie poeta niż ktoś inny.

O AUTORZE

Kamil Sipowicz

Urodzony w 1953 roku. Historyk filozofii, dziennikarz, poeta, rzeźbiarz, malarz. Jego prace były wystawiane w Monachium, Berlinie Zachodnim, Krakowie i Warszawie. Publikował w wielu czasopismach: „Jazz”, „Jazz Forum”, „Magazyn Muzyczny Jazz”, „Tylko Rock”, „Playboy”, „Polityka”, „The Warsaw Voice”. Mieszka na Roztoczu.

powiązania

Muzyka z poezją

nagrania / Stacja Literatura Bob Dylan Filip Łobodziński Kamil Sipowicz Patti Smith

Spotkanie autorskie “Muzyka z poezją” wokół książek Duszny kraj Boba Dylana i Tańczę boso Patti Smith z udziałem tłumacza Filipa Łobodzińskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 22. Prowadzenie Kamil Sipowicz.

WIĘCEJ

Jesteśmy czytającymi maszynami

wywiady / O KSIĄŻCE Kamil Sipowicz Kora

Rozmowa Kamila Sipowicza z Korą, towarzysząca nowemu, poprawionemu i rozszerzonemu wydaniu książki Stoję, czuję się świetnie, która ukazała się w Biurze Literackim 24 lipca 2017 roku.

WIĘCEJ

Australian Open

dzwieki / RECYTACJE Bohdan Zadura

Wiersz zarejestrowany podczas spotkania “Wiersze z gazet” na festiwalu Port Wrocław 2015.

WIĘCEJ

Bohdan Zadura Kropka nad i

recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy

Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Kropka nad i Bohdana Zadury, która ukazała się 13 grudnia 2014 roku na stronie Biblioteka Młodego Człowieka

WIĘCEJ

Komentarz do wiersza "Hotel Ukraina"

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autorski komentarz Bohdana Zadury w ramach cyklu “Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Kropka nad i, która ukazała się w Biurze Literackim 22 września 2015 roku.

WIĘCEJ

Przecinek nad i

recenzje / IMPRESJE Andrij Lubka

Recenzja Andrija Lubki towarzysząca premierze tomu Kropka nad i Bohdana Zadury, wydanego w Biurze Literackim 22 września 2015 roku.

WIĘCEJ