recenzje / ESEJE

Przegięty jak rokokowy imbryczek

Juliusz Kurkiewicz

Recenzja Juliusza Kurkiewicza z książki Hotel de Dream Edmunda White'a.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Jednym z głównych bohaterów powieści najgłośniejszego gejowskiego pisarza Ameryki Edmunda White’a Hotel de Dream (Biuro Literackie, przeł. Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński) jest jego rodak Stephen Crane (1871-1900), wybitny powieściopisarz i dziennikarz, w Polsce prawie nieznany. W swych naturalistycznych powieściach i opowiadaniach prostym, dosadnym językiem opisywał życie społecznych nizin, pracował też jako korespondent wojenny m.in. w trakcie wojny grecko-tureckiej 1897 r., a w burzliwym życiu prywatnym wywoływał skandal za skandalem, czego ukoronowaniem był związek z Corą Taylor, kobietą zamężną, a do tego z przeszłością, w której to była właścicielką burdelu na Florydzie. Prawdziwy macho? Chyba nie do końca. Środowiskowa plotka głosiła bowiem, że pod wrażeniem przypadkowego spotkania z prostytuującym się młodzieńcem, któremu udzielił kiedyś w Nowym Jorku doraźnej pomocy, napisał powieść o homoseksualnym podziemiu w Nowym Jorku u schyłku XIX w., którą jednak zniszczył za namową przerażonych tematem przyjaciół i wydawców, choć miał to być “najlepszy kawałek prozy, jaki kiedykolwiek napisał”.

Właśnie do tej wątpliwej legendy sięgnął White. W jego powieści umierający na gruźlicę w Anglii, a potem w Niemczech Crane żałuje zniszczenia manuskryptu. Otoczony czułą opieką Cory przygotowuje nową wersję Malowanego chłopca, opowieść o romansie zamożnego żonatego bankiera i pięknego ulicznika, który uciekł od molestującego go ojca farmera, by w Nowym Jorku zarabiać jako gazeciarz, złodziejaszek i męska prostytutka. White nie byłby sobą, gdyby swej książki nie oplótł szczelną siecią literackich aluzji. W powieści dyskutuje się o Oscarze Wildzie, którego skazanie za homoseksualizm ma być dla Crane’a przestrogą, by nie dotykał “przeklętego tematu”, a jako bohaterowie pojawiają się przyjaciele Crane’a – Joseph Conrad i Henry James. Pierwszy przedstawiony z sympatią, choć nie mówił płynnie po angielsku, drugi – potraktowany złośliwie jako “przegięty jak rokokowy imbryczek” hipokryta.

O AUTORZE

Juliusz Kurkiewicz

Krytyk literacki. Redaktor "Gazety Wyborczej" i magazynu "Książki". Mieszka w Warszawie.

powiązania

Książka do polecenia

recenzje / ESEJE Juliusz Kurkiewicz

Recenzja Juliusza Kurkiewicza z książki Zuch Edmunda White’a, która ukazała się na łamach „Gazety Wyborczej”.

WIĘCEJ

Hotel de dream (fragment) [czyta Michał Czaderna]

dzwieki / RECYTACJE Edmund White

Fragment książki Hotel de dream, zarejestrowany podczas spotkania “Edmund White” na festiwalu Port Wrocław 2012.

WIĘCEJ

Ten paskudny Nowy Jork

recenzje / ESEJE Anka Czytankowa

Recenzja z książki Hotel de Dream Edmunda White’a, która ukazała się w sierpniu 2013 roku na blogu Czytanki Anki.

WIĘCEJ

Edmund White, Hotel de Dream

recenzje / ESEJE Paweł Klimczak

Recenzja Pawła Klimczaka z książki Hotel de Dream Edmunda White’a, która ukazała się 07 listopada 2012 roku w Akademickim Radiu LUZ.

WIĘCEJ

Edmund White – Hotel de Dream

recenzje / ESEJE Aleksandra Krogulska

Recenzja Aleksandry Krogulskiej z książki Hotel de Dream Edmunda White’a, która ukazała się 12 września 2102 roku w portalu historycznym Histmag.org.

WIĘCEJ

Po drugiej stronie rzeki

recenzje / ESEJE Alicja Piechucka

Recenzja Alicji Piechuckiej z książki Hotel de Dream Edmunda White’a, która ukazała się w sierpniu 2012 roku na łamach Nowych Książek.

WIĘCEJ

"Święto" apokryfów

recenzje / ESEJE Marcin Sierszyński

Recenzja Marcina Sierszyńskiego z książki Hotel de Dream Edmunda White’a.

WIĘCEJ

O Hotelu de Dream

wywiady / O KSIĄŻCE Edmund White Jacek Dehnel

Rozmowa Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego z Edmundem White’em o książce Hotel de Dream, wydanej nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ