recenzje / ESEJE

Edmund White, Hotel de Dream

Paweł Klimczak

Recenzja Pawła Klimczaka z książki Hotel de Dream Edmunda White'a, która ukazała się 07 listopada 2012 roku w Akademickim Radiu LUZ.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Edmund White dzięki swojej eseistyce i publicystyce wyrobił sobie opinię wnikliwego znawcy kultury i problematyki gejowskiej. Jest także powieściopisarzem i biografistą, zatem w kontekście tak bogatego warsztatu oczekiwania wobec jego książek mogą być wysokie, ale co najważniejsze – oczekiwaniom tym sprostują.

Hotel de Dream, ostatnia powieść White’a, wydana po polsku dzięki wrocławskiemu Biuru Literackiemu, to fantazja na temat ostatnich dni historycznej postaci – pisarza Stephene’a Crane’a, klasyka powieści wojennej. Autor Szkarłatnego godła odwagi udaje się w podróż ostatniej szansy do niemieckiego uzdrowiska – jest chory na gruźlicę, a jego stan jest bardzo poważny. White w doskonały sposób kreśli charaktery głównych bohaterów powieści – zarówno Crane, jak i jego partnerka Cora to wielowymiarowe konstrukcje, także dzięki zastosowaniu przez autora wielu technik narracyjnych i zmian perspektywy.

Oprócz “właściwej” powieści, White zaskakuje nas także hipotetyczną powieścią Crane’a – mamy więc do czynienia z książką w książce. Wydawca zadbał o dwóch tłumaczy, co jest miłym gestem. Dzięki temu zabiegowi oddany został specyficzny, lakoniczny styl Crane’a – w odróżnieniu od kwiecistej narracji White’a. Powieść właściwą sprawnie przetłumaczył Jacek Dehnel, powieść w powieści – świetny utwór “The Painted Boy” – Piotr Tarczyński. Hotel de Dream skrzy się od detali Nowego Jorku przełomu XIX i XX wieku, wiernie oddając klimat życia bohemy tamtego czasu i obyczajów, w tym środowiska drag-queen i młodocianych, homoseksualnych prostytutek.

Niewątpliwym atutem książki jest dynamiczna i zmienna narracja, która pozwala dogłębnie poznać motywacje bohaterów. Styl Edmunda White’a, wiernie oddany przez tłumaczy, cechuje dbałość o językowe detale, jednak przy zachowaniu rozsądnej oszczędności i klarowności wywodu. Hotel de Dream to powieść w równym stopniu o seksualności, co o samej literaturze i bolesnym, osobistym procesie jej powstawania.


Recenzja opublikowana i wyemitowana w Akademickim Radiu LUZ. Dziękujemy redakcji za udzielenie zgody na przedruk materiału.

powiązania

Hotel de dream (fragment) [czyta Michał Czaderna]

dzwieki / RECYTACJE Edmund White

Fragment książki Hotel de dream, zarejestrowany podczas spotkania “Edmund White” na festiwalu Port Wrocław 2012.

WIĘCEJ

Ten paskudny Nowy Jork

recenzje / ESEJE Anka Czytankowa

Recenzja z książki Hotel de Dream Edmunda White’a, która ukazała się w sierpniu 2013 roku na blogu Czytanki Anki.

WIĘCEJ

Edmund White – Hotel de Dream

recenzje / ESEJE Aleksandra Krogulska

Recenzja Aleksandry Krogulskiej z książki Hotel de Dream Edmunda White’a, która ukazała się 12 września 2102 roku w portalu historycznym Histmag.org.

WIĘCEJ

Po drugiej stronie rzeki

recenzje / ESEJE Alicja Piechucka

Recenzja Alicji Piechuckiej z książki Hotel de Dream Edmunda White’a, która ukazała się w sierpniu 2012 roku na łamach Nowych Książek.

WIĘCEJ

Przegięty jak rokokowy imbryczek

recenzje / ESEJE Juliusz Kurkiewicz

Recenzja Juliusza Kurkiewicza z książki Hotel de Dream Edmunda White’a.

WIĘCEJ

"Święto" apokryfów

recenzje / ESEJE Marcin Sierszyński

Recenzja Marcina Sierszyńskiego z książki Hotel de Dream Edmunda White’a.

WIĘCEJ

O Hotelu de Dream

wywiady / O KSIĄŻCE Edmund White Jacek Dehnel

Rozmowa Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego z Edmundem White’em o książce Hotel de Dream, wydanej nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ