recenzje / IMPRESJE

Sposoby na zaśnięcie

Joanna Przybylska

Recenzja Joanny Przybylskiej z książki Sposoby na zaśnięcie.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Kolejna pozycja dla dzieci w tym miesiącu, tym razem współczesne wiersze w zaskakująco klasycznym stylu. Dwanaście wierszy, dwunastu rysowników i dziewięciu poetów – piękne wydanie i mieszanka stylów, w pięknej kompozycji. Dwanaście sposobów na zaśnięcie, a więc wiersze raczej spokojne, w których liczy się zdecydowanie coś innego niż rym. Młody czytelnik został doceniony i potraktowany z należytą powagą – nie znajdziecie tu „wierszyków”, „rymowanek”, ale utwory pobudzające wyobraźnię, niebanalne tematy i mnóstwo smaczków – po wierszach nie da się skakać, na każdym trzeba na dłużej się zatrzymać, przestudiować piękne ilustracje itd.

Najbardziej spodobała mi się różnorodność bez przekombinowania. Smak i styl. Każdy wiersz jest inny, każdy w inny sposób jest interpretowany graficznie, są tu teksty mniej i bardziej poważne, dłuższe i krótsze, dla dzieci mniejszych i większych. Pełen przekrój, który nie tylko ma bawić, niekoniecznie „uczyć”, a pozwala zauważyć, pokazać dziecku kawałek sztuki, porozmawiać o poezji i jej formach. Wcale nie przesadzam, zestawienie jest zaskakujące i nie ma tu jednej konwencji, raczej pewien przegląd, czytelny i dobrze widoczny również dla najmłodszych.

Wspomniałam o „zaskakująco klasycznym stylu” – miałam na myśli powrót do samej poezji, ale również przywrócenie pozytywnej powagi. Na pewno nie jest to pozycja infantylna, również dorośli podczas lektury mogą się doskonale bawić. Bardzo spodobała mi się również forma wydania, duży format, wysoka jakość papieru, ogólny dizajn – książkę czyta się z namaszczeniem, z rodzicem, jako rytuał – na zaśnięcie. Od razu wróciły do mnie wspomnienia z dzieciństwa i jestem pewna, że Sposoby na zaśnięcie takie wspomnienia mogą tworzyć.

Znalazłam tu kilka wierszy naprawdę świetnych, kilka nieprzykuwających mojej uwagi na dłużej, ale wszystkie doceniam i uważam za trafnie dobrane i zrealizowane. Znalazło się tu również kilka perełek – zarówno literackich, jak i graficznych. Odwołując się do ogólnych wrażeń, muszę przyznać, że publikacja bardzo mnie ucieszyła – ucieszyło, że jest tu coś nowego, świeżego, że nie jest to jeden utwór, a zbiór, że poezja, że zabawa słowem i wyobraźnią, a nie przypowiastka z morałem. Polecam!


Tekst pierwotnie ukazał się na blogu Niedoczytanie. Dziękujemy Autorce za wyrażenie zgody na ponowną publikację.

O AUTORZE

Joanna Przybylska

Urodzona w 1988 roku – krytyk literacki, bloger. Z wykształcenia i zamiłowania antropolog kultury. Autorka bloga http://niedopisanie.blogspot.com/, gościnie pisząca dla licznych portali internetowych.

powiązania

Sposoby na zaśnięcie

recenzje / ESEJE Magdalena Wołowicz

Recenzja Magdaleny Wołowicz z antologii Sposoby na zaśnięcie, która ukazała się na blogu Kącik z książkami.

WIĘCEJ

Sposoby na zaśnięcie

recenzje / ESEJE Agnieszka Grabowska

Recenzja Agnieszki Grabowskiej z książki dla dzieci Sposoby na zaśnięcie, która ukazała się na blogu Agnestariusz.

WIĘCEJ

Komentarz do wiersza „Z psa na psa skacze pchła”

recenzje / KOMENTARZE Zbigniew Machej

Komentarz Zbigniewa Macheja do wiersza „Z psa na psa skacze pchła”, który wraz z ilustracją Ewy Kozyry-Pawlak znalazł się w książce dla dzieci Sposoby na zaśnięcie, wydanej w Biurze Literackim 13 lipca 2015 roku.

WIĘCEJ

Śnienie

recenzje / IMPRESJE Małgorzata Kolankowska

Esej Małgorzaty Kolankowskiej towarzyszący premierze książki dla dzieci Sposoby na zaśnięcie, wydanej w Biurze Literackim 13 lipca 2015 roku.

WIĘCEJ

Rozmowa o książce Sposoby na zaśnięcie

wywiady / O KSIĄŻCE Anna Podczaszy Bohdan Zadura Filip Zawada Jerzy Jarniewicz Joanna Mueller Marianna Sztyma Tomasz Broda Zbigniew Machej

Dzieci zadają pytania autorom i autorkom książki Sposoby na zaśnięcie, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 13 lipca 2015 roku.

WIĘCEJ