recenzje / IMPRESJE

Śnienie

Małgorzata Kolankowska

Esej Małgorzaty Kolankowskiej towarzyszący premierze książki dla dzieci Sposoby na zaśnięcie, wydanej w Biurze Literackim 13 lipca 2015 roku.

Okladka__Sposoby_na_zasniecie__rgb Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Gdy zapada zmierzch, po całym dniu zmagań z trudną rolą rodzica przychodzi czas na sen, ale dla większości maluchów nie jest to wcale takie oczywiste, ponieważ dla wielu to czas prawdziwej zabawy i szalonych pomysłów. Można rozkręcić imprezkę w wannie, zrobić wojnę na poduszki albo prawdziwy koncert (to już ci mniejsi i najmniejsi). Zmęczeni rodzice marzą wtedy o jednym – znaleźć sposób na zaśnięcie. Ostatnia pozycja Biura Literackiego to prawdziwa gratka dla tych, którzy pragną się dowiedzieć, jak przywołać sen i zaprowadzić dzieci do krainy wyobraźni. To nie jest zwykła książka. To paszport do innego świata – świata kolorowych barw, malunków, pluszowych misiów, patchworków i zabawnych postaci. To tylko z pozoru propozycja dla najmłodszych, bowiem te wierszyki mają swoje drugie dno i można je czytać niejako na dwa głosy: na zewnątrz (dla dziecka) i do wewnątrz (dla siebie), bawiąc się znaczeniami i podtekstami. Nie można oprzeć się wrażeniu déjà vu, „już to gdzieś widziałem, już to gdzieś słyszałem”, ponieważ autorzy czerpią inspiracje z codziennych obserwacji, pytań i zdziwienia. Tak, ze zdziwienia, bo właśnie z tego wyjątkowego przejawu dziecięcej ciekawości rodzą się wiersze – mikroopowiastki o wielorybach-niedorybach, liczankach, opiekaczach i grzankach. W tej książeczce jest i mama, i tata, i pies, i elementy zadziwiającego świata. Jest i fantazja, i dobra zabawa. Dobrze bawią się wszyscy – autorzy od dawna związani z Biurem Literackim, ilustratorzy, którzy puszczają wodze wyobraźni i bawią się różnymi technikami, ale przede wszystkim dzieci i dorośli. To zbiór sytuacji zwykłych i niezwykłych, które składają się na codzienność. Nie ma tu wielkich słów, nie ma patosu: jest pchła skacząca na psie, jest mucha zainteresowana wiadomym pożywieniem, jest odrobina sportu i nutka kokieterii. Nie brakuje również taty, który nie ma pojęcia o tym, co się dzieje w domu i mamusi-damulki, która stroi się w piórka (tudzież futerko). Uważny czytelnik znajdzie również wyczekiwany przepis, chociaż na pewno go to zaskoczy.

Sposoby na zaśnięcie to książeczka, która zachwyca zarówno formą, jak i treścią. Jej wizytówką są znane nazwiska poetów: Bonowicz, Foks, Mueller, Zadura, Zawada oraz ilustratorów: de Latour, Rusinek, Olech i inni. Sekret tej wyjątkowej antologii tkwi w szczegółach. Ta niezwykła mieszanka dorosłego z dziecinnym sprawia, że wspólna lektura może stać się doskonałą okazją do miło spędzonego czasu. Przy książce, obrazkach, bajkach można przenieść się do innej krainy – bez laptopów, komórek i innych gadżetów. Szelest papieru, zapach świeżej farby drukarskiej i magia słowa: oto sposoby na zaśnięcie. Zaśnięcie, śnienie, zamarzenie. Razem. My i dzieci. Zamarzeni, zaśnięci, zaczarowani.

O AUTORZE

autorzy_leksykon_300x300_Kolankowska
Małgorzata Kolankowska

Hispanistka, medioznawca, tłumacz przysięgły. Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Pracuje w Wyższej Szkole Filologicznej we Wrocławiu, a także współpracuje z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Podyplomowym Studium Kształcenia Tłumaczy Języków Romańskich. Wchodzi w skład komitetów redakcyjnych następujących czasopism naukowych: Miguel Hernández Communication Journal, Revista Carácteres oraz Naukowego Przeglądu Dziennikarskiego. Jest członkiem Red Internacional de Investigación "La memoria novelada".

powiązania

WYWIADY_amaral

Byłbym pisarzem, nawet gdybym niczego nie napisał

wywiady / O PISANIU Bruno Vieira Amaral Małgorzata Kolankowska

Rozmowa Małgorzaty Kolankowskiej z Bruno Vieirą Amaralem. Prezentacja w ramach projektu Nowe głosy z Europy.

WIĘCEJ
RECENZJE_metafora_portugalii

Metafora Portugalii

recenzje / NOTKI I OPINIE Małgorzata Kolankowska

Głosy o twórczości Bruno Vieiry Amarala, wybrane przez Małgorzatę Kolankowską. Prezentacja w ramach projektu Nowe głosy z Europy.

WIĘCEJ
WYWIADY_Albert_Forns

Zabawa w kotka i myszkę

wywiady / O PISANIU Albert Forns Małgorzata Kolankowska

Rozmowa Małgorzaty Kolankowskiej z Albertem Fornsem. Prezentacja w ramach projektu Nowe głosy z Europy.

WIĘCEJ
RECENZJE_FORNS_narracyjny_patchwork

Narracyjny patchwork

recenzje / NOTKI I OPINIE Małgorzata Kolankowska

Głosy o twórczości Alberta Fornsa, wybrane przez Małgorzatę Kolankowską. Prezentacja w ramach projektu Nowe głosy z Europy.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Przedszkolny-sen-Marianki

O szkole, flamastrach, snach i strupiącej czaszce

wywiady / O KSIĄŻCE Daniel de Latour Małgorzata Kolankowska

Rozmowa Małgorzaty Kolankowskiej z autorem ilustracji Danielem de Latourem do książki Przedszkolny sen Marianki Jacka Podsiadły, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 20 kwietnia 2015 roku.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Sposoby-na-zasniecie

Sposoby na zaśnięcie

recenzje / ESEJE Magdalena Wołowicz

Recenzja Magdaleny Wołowicz z antologii Sposoby na zaśnięcie, która ukazała się na blogu Kącik z książkami.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Sposoby-na-zsniecie_4

Sposoby na zaśnięcie

recenzje / ESEJE Agnieszka Grabowska

Recenzja Agnieszki Grabowskiej z książki dla dzieci Sposoby na zaśnięcie, która ukazała się na blogu Agnestariusz.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Sposoby-na-zsniecie_3

Komentarz do wiersza „Z psa na psa skacze pchła”

recenzje / KOMENTARZE Zbigniew Machej

Komentarz Zbigniewa Macheja do wiersza „Z psa na psa skacze pchła”, który wraz z ilustracją Ewy Kozyry-Pawlak znalazł się w książce dla dzieci Sposoby na zaśnięcie, wydanej w Biurze Literackim 13 lipca 2015 roku.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Sposoby-na-zsniecie_4

Rozmowa o książce Sposoby na zaśnięcie

wywiady / O KSIĄŻCE Anna Podczaszy Bohdan Zadura Filip Zawada Jerzy Jarniewicz Joanna Mueller Marianna Sztyma Tomasz Broda Zbigniew Machej

Dzieci zadają pytania autorom i autorkom książki Sposoby na zaśnięcie, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 13 lipca 2015 roku.

WIĘCEJ