recenzje / ESEJE

Świadek Vladimira Balli

Agnieszka Jeżyk

Recenzja Agnieszki Jeżyk z książki Świadek Vladimira Balli.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Jaki jest najlepszy sposób na literacki podryw? Co sprawi, że wystawiony na milion tekstualnych wrażeń czytelnik zostanie wierny wierszowi czy powieści aż do ostatniej linijki i zamykającej utwór kropki? Jaki trik wzbudzi zainteresowanie zblazowanego odbiorcy i uwiedzie go, zostawiając w upartej nostalgii, gdy już wszystko dobiegnie końca? Odpowiedzi dostarczy z pewnością narrator jednego z opowiadań wydanego niedawno nakładem Biura Literackiego zbioru Świadek Balli: Przeczytasz iks książek, ale ani jedna nie będzie przecież napisana przeze mnie, bo tylko trwonię czas na proroctwa, ani jedna nie będzie z napisanych przez ciebie, bo marnujesz czas na czytanie, ani jedna nie będzie całkiem fałszywa ani całkiem prawdziwa i tylko jedna będzie co do joty o tej wersji twojego życia, której przeżycia unikniesz. Udana prowokacja. Trafiony strzał. Zmarnowany przez autora i czytelnika czas to, tak, jak w przypadku poprzedniej publikacji tego niezwykłego pisarza, tomu Niepokój, okres wspólnego, rozkosznego próżnowania.

Alchemik współczesnej słowackiej prozy, środkowoeuropejski Kafka, ironista i postmodernista – oto ledwie parę zgrabnych fraz, w które krytycy ujmują fenomen dzieła urodzonego w Nowych Zamkach pisarza. On sam o genezie swojej twórczości wypowiada się z lekką dozą szyderstwa: Na początku celem mojego pisania było zmienić świat – żeby austajderami stali się ci, którzy tymczasem stanowią zdecydowaną większość: manipulowani wyborcy, nacjonaliści, postkomunistyczni socjaliści, głupkowie bez poglądów i ci, którzy za poglądy uznają tradycję, konwencjonalność, no i potulne przeżywanie życia – za wszelką cenę. Projekt Balli okazał się niemożliwy. Sztuka nie ocala narodów i ludzi. Ale ten, kto posiadł tajemniczy dar pisania, może wyrzeźbić w języku rzeczywistość, która cierpliwie podsyca ciekawość i wystawia naszą uwagę na najwyższą próbę.

Książka Świadek to wybór dwudziestu pięciu opowiadań z dwóch zbiorów Obcy i De La Cruz, a przy okazji spektakularny popis literackich umiejętności pisarza. Oniryczny, groteskowy, zbudowany w tej samej mierze z subtelnych, jak i z intensywnych sensualnych doznań świat przesącza się tu przez gęstą siatkę słów. Rozkwitająca w tekście rzeczywistość, wytwór nieokiełznanej wyobraźni autora, to szalony wir zdarzeń i emocji, którym ulegają znane nam już niekiedy z kart innych dzieł postaci. Dzieje się tak na przykład w “Przemianie”, gdzie Balla poddaje Kafkowskiego bohatera jeszcze bardziej absurdalnym perypetiom. Podobny zabieg zostaje zaserwowany czytelnikowi w utworze “Śmierć we Vrútkach” – oczywistym nawiązaniu do słynnego opowiadania Manna. Von Aschenbach, nie mający już w sobie nic z arystokratycznego wyrafinowania, kończy swój żywot na słowackiej prowincji.

Jednak im dalej zabrniemy w misternie skomponowaną przez autora “Niepokoju” rzeczywistość, zamiast poznawać krok po kroku rządzące nią zasady, zostajemy znów zwiedzeni w pole. Pewne jest tylko jedno: spodziewać się tu można wszystkiego. Pozostaje więc tylko dać się porwać potokowi słów, takiemu gorączkowemu monologowi narratorki “Katastrofy w barze “Pacyfik””, w którym zasady prawdopodobieństwa zostają zawieszone, a nawarstwiające się wydarzenia piętrzą się jedynie w przyjaznych objęciach języka. To właśnie on jest też głównym bohaterem prozy Balli. Obrazy i wizje zdań i wyrazów, które ożywają, atakując swoją nachalną obecnością bogu ducha winne postaci, to powracający motyw w opowiadaniach z tomu Świadek. Są one osobnym, intensywnym gatunkiem istnienia, mają władzę nad próbującym je okiełznać nieszczęśnikiem. Gdy człowiek umiera, mowa finalizuje o nim opowieść. Gdy grozi nam śmiertelne niebezpieczeństwo, a nasze dni zdają się policzone, to właśnie opowiadana w nieskończoność wielowątkowa historia potrafi rozszerzać czas, który miał dobiec końca. Nic zatem dziwnego, że zbiór zamyka jedno ze słów najdziwniejszych – milczenie: już nic do nikogo nie mówiłem: w końcu, jak ktoś słusznie powiedział – trzeba milczeć.


Recenzja opublikowana w kultura.onet.pl 18 lipca 2011 roku. Dziękujemy autorce i redakcji za wyrażenie zgody na przedruk.

powiązania

Genialny outsider

recenzje / ESEJE Agnieszka Jeżyk

Recenzja Agnieszki Jeżyk z książki W cztery strony naraz. Portrety Karpowicza Joanny Roszak, która ukazała się 5 lipca 2010 roku na stronie czytelnia.onet.pl.

WIĘCEJ

Tarot poetycki, czyli krytycznoliteracka wróżba na piętnastolecie Biura Literackiego

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Agnieszka Jeżyk

Głos Agnieszki Jeżyk w debacie “Poezja na nowy wiek”.

WIĘCEJ

Balla, czyli jak się wymykać

recenzje / ESEJE Maciej Robert

Recenzja Macieja Roberta z książki Świadek Vladimír Balli.

WIĘCEJ

Wiosna

recenzje / KOMENTARZE Vladimír Balla

Autorski komentarz Vladimíra Balli do opowiadania „Wiosna” z książki Świadek, wydanej nakładem Biura Literackiego 2 czerwca 2011 roku.

WIĘCEJ

Świadek na procesie Kafki

recenzje / ESEJE Paweł Bernacki

Recenzja Pawła Bernackiego z książki Świadek Vladimíra Balli.

WIĘCEJ