biBLioteka nr 1/2019

08/01/2019 w bibliotece

Pierwszy w 2019 roku numer biBLioteki przynosi dwadzieścia jeden premierowych tekstów i materiałów. Na szczególną uwagę zasługują: rozmowa Artura Burszty z Martą Podgórnik z okazji premiery Morderczych ballad, szkic „Spotkanie z balladą” o książce autorstwa Karola Maliszewskiego oraz komentarz Marty Podgórnik pod tytułem „Henry Lee”.

 

2019.01.08 biBLioteka nr 1 2019__www_top

 

Pierwszy w 2019 roku numer biBLioteki przynosi dwadzieścia jeden premierowych tekstów i materiałów. Na szczególną uwagę zasługują: rozmowa Artura Burszty z Martą Podgórnik z okazji premiery „Morderczych ballad”, szkic „Spotkanie z balladą” o książce autorstwa Karola Maliszewskiego oraz komentarz Marty Podgórnik pod tytułem „Henry Lee”.

 

Ten numer to także start prezentacji laureatów Połowu 2018. Na początek Maria Halber, z którą rozmawia Aleksander Trojanowski. Laudację dedykowaną autorce napisał Dawid Mateusz, a poetka opowiada nam o jednym z wierszy oraz prezentuje zestaw „zero waste” będący zapowiedzią almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2018.

 

Warto też zwrócić uwagę na zapowiedź książki Stelle Bianki Rolando, której premierze towarzyszyć będzie wystawa artystki w Galerii Foksal. Kolejne wiersze z Animaliów to zapowiedź tomiku Anny Adamowicz. W Premierach w sieci zaś pierwszy wyróżniony przez Beatę Stasińską autor z projektu „Przed debiutem prozą” – Mundek Koterba.

 

Drugą premierową książką jest Pieśń torby na pawia Nicka Cave’a, który ukazuje się właśnie w formie elektronicznej. W Cyklach można przeczytać premierowe teksty Adama Poprawy oraz Przemysława Rojka. W Debatach zaś startują „Biurowe książki 2018 roku”. Jako pierwszy rok wydawniczy Biura Literackiego podsumowuje Jakub Skurtys.

 

Kolejne inauguracje to pełne zapisy festiwalowych wydarzeń. Na początek czytanie Darka Foksa i Marty Podgórnik z Portu Legnica 2000. Zobaczyć można także pierwszy zapis wideo ze Stacji Literatura 23 – Live Set z „wierszem doraźnym”. Ponadto startuje cykl prezentacji etiud z konkursu „Nakręć wiersz”. Na początek nagroda główna z 2008 roku: „Jakim chcesz być kotem”.

 

Bogaty zestaw materiałów uzupełnia fotograficzne przypomnienie Europejskich Spotkań Młodych Pisarzy z 1996 roku, czyli pierwsza edycja festiwalu Biura Literackiego, który w 2020 roku obchodzić będzie dwudziestopięciolecie działalności. Wszystkie teksty oraz materiały oglądać i czytać można za darmo na stronie biuroliterackie.pl. Polecamy!

 

Wybierz się do biBLioteki

inne wiadomości z kategorii

teksty i materiały o książce w bibliotece

  • O KSIĄŻCE Mordercze rozmowy Rozmowa Artura Burszty z Martą Podgórnik, towarzysząca wydaniu książki Mordercze ballady, która ukazała się w Biurze Literackim 7 stycznia 2019 roku. więcej
  • POEZJE Mordercze ballady Fragment książki Mordercze ballady Marty Podgórnik, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 7 stycznia 2019 roku, a wersji elektronicznej 3 lipca 2019 roku. więcej

projekty