biBLioteka nr 2018/1

17/01/2018 w bibliotece

Pierwszy numer biBLioteki w 2018 roku obok premiery Tarantuli Boba Dylana przynosi inaugurację nowej serii “Poezja z nagrodami” oraz debatę “Biurowe książki 2017 roku”. Startują także prezentacje autorów z 13. Połowu i filmowych zapisów wydarzeń Stacji Literatura 22.

 

BL Img 2018.01.17 biBLioteka nr 1__www

 

Pierwszy numer biBLioteki w 2018 roku otwiera wywiad Dawida Mateusza z Filipem Łobodzińskim o przekładzie Tarantuli Boba Dylana. O legendarnej książce pisze Adam Poprawa. Z okazji polskiej premiery dzieła noblisty po raz pierwszy prezentujemy filmowe zapisy dwóch wydarzeń z wrześniowej Stacji Literatura: spotkanie poświęcone Dusznemu krajowi oraz koncert “Pan z Tamburynem” duetu Filip Łobodziński i Jacek Wąsowski.

 

Inną pozycją prozatorską jest zapowiedź Życia i przygód Jacka Engle’a Walta Whitmana w przekładzie Szymona Żuchowskiego, zaś w dziedzinie muzycznej warto polecić teksty piosenek Justyny Sieniuć, laureatki projektu “Muzyka z poezją”. W ramach “Premier w sieci” prezentujemy zestaw “Miasto” Pauli Gotszlich, uczestniczki “Pracowni pierwszej książki”. Ponadto publikujemy drugi tekst w nowym cyklu “K.” Karoliny Felberg-Sendeckiej oraz kolejny odcinek “Matrixa” Grzegorza Wróblewskiego.

 

Wszystkie pozostałe materiały to inauguracje zupełnie nowych cykli. Przede wszystkim pierwsza premiera z serii “Poezja z nagrodami” – w jej ramach co trzy tygodnie będą ukazywać się w formie elektronicznej tomiki, które zdobywały w ostatnich latach najważniejsze nagrody literackie. Na początek Pamięć zewnętrzna Radosława Jurczaka wyróżniona przed rokiem Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius za najlepszy debiut. Prezentujemy fragmenty książki oraz odpowiedzi autora w specjalnej ankiecie.

 

Startują także prezentacje laureatów Połowu. Na początek Paweł Bień, z którym rozmawia Krzysztof Schodowski, a Marcin Sendecki rekomenduje twórczość autora. Całość uzupełniają zestaw wierszy “Święto ofiarowania” oraz “Pierwszy krok” skomentowany przez autora. Tekstem Karoliny Felberg-Sendeckiej “Bank czterokrotnie rozbity” inaugurujemy debatę “Biurowe książki 2017 roku”, a relacją z Portu Literackiego w Stroniu Śląskim w 2015 roku – fotorelacje z archiwalnych imprez i wydarzeń.

 

Nowości przygotowaliśmy także w dziale “Dźwięki”. Po raz pierwszy zaprezentujemy zapis wykładu Andrzeja Sosnowskiego “Wiersz i taniec”. Kolejne odsłony słynnych pogadanek w następnych numerach. Przez cały rok będziemy też prezentować fragmenty koncertów z festiwali Biura Literackiego. Na początek muzyczny występ Ciarana Carsona z 2000 roku. A wszystko to za darmo, na wszystkich możliwych nośnikach, co trzy tygodnie na stronach Biura Literackiego!

 

Wybierz się do biBLioteki

inne wiadomości z kategorii