Radosław JURCZAK: Pamięć zewnętrzna

24/01/2018 premiery

Pamięć zewnętrzna Radosława Jurczaka to pierwsza książka z serii “Poezja z nagrodami”, w której będą ukazywać się jako e-booki wyróżnione nagrodami tomiki współczesnych poetów i poetek. Laureat Konkursu im. J. Bierezina (2015) za debiutancki tom otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius (2017).

 

BL Img 2018.01.24 Radosław JURCZAK Pamięć zewnętrzna__www_top

 

Pamięć zewnętrzna Radosława Jurczaka to pierwsza książka z serii “Poezja z nagrodami”, w której będą ukazywać się jako e-booki wyróżnione nagrodami tomiki współczesnych poetów i poetek. Laureat Konkursu im. J. Bierezina (2015) za debiutancki tom otrzymał Silesiusa (2017). Zawierający 33 wiersze zbiór poetycki został doceniony m.in. za nowatorskie podejście do współczesnego, XXI-wiecznego wiersza polskiego, wyrastającego z silnej tradycji gatunkowej. Wydawcą książki w wersji papierowej jest Dom Literatury w Łodzi wraz z Tłocznią Wydawniczą Ach Jo.

 

Tom Radosława Jurczaka odzwierciedla funkcjonowanie języka, poezji, literatury oraz jej autora w dobie cyfryzacji i w cyberprzestrzeni, które mają niemały wpływ na nowoczesne struktury komunikacji i poznania. Jednym z najważniejszych punktów odniesienia w tym tomie jest znak # (hasztag), organizujący rzeczywistość zarówno cyfrową, jak i poetycką, pozwalający poecie na kondensację wypowiedzi. Służy ona “intelektualnej wyporności” wierszy zaangażowanych społeczno-politycznie i filozoficznie.

 

Jurczak docenia wpływ dorobku Andrzeja Sosnowskiego i Tomasza Pułki na kształtowanie się współczesnego wiersza i odnosi się do ich poezji. Stosuje w twórczości kody z obszaru cybernetyki czy nowych mediów, ale tym, co wyróżnia go spośród grona młodych poetów wykorzystujących ten temat, jest sięganie do tradycji gatunkowej, a nie jej odrzucenie. Autor eksperymentuje z formą elegii, poematu, języka stylizowanego, bawi się motywami historycznymi czy biblijnymi, nawiązując do klasyków.

 

Krzysztof Sztafa pisał, że “Pamięć zewnętrzna przy wszystkich pętlach, jakie nakłada na siebie i czytelnika, jest tomem paradoksalnym – skrojonym na niezmierzoną przecież miarę, ale jednocześnie liczącym się z historycznym (i nie tylko historycznym) ciężarem zastanych dykcji. Innymi słowy, to zbiór strukturalnie przemyślany i dojrzały, lecz również świeży i nowatorski. Jeżeli ktoś szuka jakiegoś literackiego pomostu pomiędzy wyrachowaniem ‘uznanych’ a zapalczywością ‘młodych’ (czy też uznanych trochę mniej), niech pyta o Radosława Jurczaka”.

 

Agnieszka Waligóra zaś interpretowała tom tak: “W tym łączeniu rejestrów tkwi właśnie niezaprzeczalna wartość poezji Jurczaka, który z premedytacją bierze skostniałe, pozornie wykluczające się dyskursy i pokazuje ich miejsca wspólne, swoistą wymienność. Język poetycki, wykorzystując swe święte prawo niejednoznaczności, rozbija tu sens i wiedzę, rozkrusza fantazmat całości, bo i poza językiem jest on trochę niemożliwy. Nie jest to jednak negacja destruktywna, więc nawet jeśli nie powstaje nowy system, to przynajmniej rodzi się dobra poezja”.

 

Radosław Jurczak urodził się w 1995 roku. Studiuje filozofię i informatykę (MISH UW). Jest uczestnikiem Połowu oraz festiwalu Stacja Literatura. Mieszka w Łomiankach. Kolejne książki z cyklu “Poezja z nagrodami” dzięki współpracy Biura Literackiego i najważniejszych polskich wydawców będą ukazywać się co trzy tygodnie. Partnerem akcji jest virtualo.pl, które zapewnia dystrybucję e-booków Biura Literackiego do wszystkich najważniejszych księgarń sprzedających książki elektroniczne w Polsce.

inne wiadomości z kategorii