Biuro Literackie z trzema nominacjami do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

W tym roku Nagroda im. Wisławy Szymborskiej zostanie przyznana za lata 2019 i 2020. Wśród książek nominowanych za rok 2019 znalazły się dwa tytuły wydane w Biurze Literackim: tom Animalia Anny Adamowicz oraz poemiks Waruj Joanny Łańcuckiej i Joanny Mueller. Z kolei jedną z pięciu książek wydanych w 2020 roku, które zdobyły nominację, jest Zabawne i zbawienne Adama Kaczanowskiego. Gratulujemy!

 

 

Anna Adamowicz nie ma najlepszego zdania o gatunku ludzkim, który bezmyślnie niszczy własną planetę, kolonizuje kosmos, krzywdzi inne istoty i dławi się własnym konsumpcjonizmem. Jej Animalia nie są jednak pompatyczną i łatwą deklaracją: „Oskarżam!”, ale drobiazgową, rozpisaną na wiersze analizą procesów biologicznych, ekologicznych, społecznych i kulturowych, które mogą skazać ludzkość i świat na zagładę, ale mogą też stać się dla nas ocaleniem.

 

W rozmowie z Dawidem Mateuszem autorka dodaje: „Animalia to może jest conscious rap, choć napisany raczej przez przerażone światem dziecko niż przez aktywistkę społeczną. I prawdopodobnie nikogo ten rap nie zbawi ani nie ocali żadnego człowieka ani robala, ale przynajmniej komuś i czemuś udzieli głosu, jakoś się ustawi względem tego przerażającego świata, stawi mu mierny i bierny opór”. Tom ukazał się w ramach projektu wydawniczego „Druga i kolejna książka” realizowanego w ramach Pracowni Stacji Literatura w Stroniu Śląskim.

 

Waruj Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej ma nietypową formę poemiksu – książki poetyckiej połączonej z komiksem. Prócz tego, że poprzez swoją kooperatywną formę publikacja przełamuje klasyczny model myślenia o tomie poetyckim jako dziele tylko jednego autora czy jednej autorki – wsłuchuje się w jeszcze inne osoby. Tematem przewodnim są bowiem przygody kobiecych głosów – rozpisane na tle zjawisk społecznych, kulturowych, politycznych, historycznych itd.

 

Tym samym Waruj stanowi swoiste oratorium, w którym głos jest udzielany kolejnym solistkom – bohaterkom często skazanym na milczenie, odzywającym się w różnych rejestrach, walczącym o zaistnienie. Sam poemiks jest dla obu twórczyń taką próbą głosu – zarówno własnego, jak i wspólnego, tkanego w przestrzeni artystycznych relacji, a nie konkurencji. Tom był także nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

 

„Chciałem, żeby to była moja najczulsza i najbrutalniejsza książka zarazem. Mam nadzieję, że rozbawi ona czytelnika do łez” – mówi o tomie Zabawne i zbawienne Adam Kaczanowski. W tym tomie nic nie jest takie, jak się wydaje. Wiersze wyłaniają się tu z prozy, ta z kolei przebiera się w esej, a życie, które wyglądało na komedię, zastyga w udawany dramat. Śmiech nie jest śmiechem, lecz grymasem rozpaczy. Joker może być każdą kartą: śmieszną blotką i poważnym asem.

 

Poważno-śmieszne są też rozrywki fundowane przez Kaczanowskiego: jedni bohaterowie przy zabijaniu os bawią się w zbawianie związku, a drudzy – uwięzieni na placu zabaw – jedyne wyjście widzą w skoku z piątego piętra biurowca. „Jest w tej książce coś, czego wcześniej u autora w takim natężeniu mogliśmy nie dostrzegać, czyli komiczność właśnie” – zauważa Anna Kałuża. I dodaje: „Jego strategię artystyczną nazwałabym – biorąc pod uwagę niektóre jej aspekty – klaunadą”.

 

Nominowane książki wybrała kapituła w składzie: Andrej Chadanowicz, Xavier Farré, Wojciech Ligęza, Antonia Lloyd-Jones, Karol Maliszewski, Alina Świeściak i Dorota Walczak-Delanois. Gala Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, podczas której poznamy laureatów i laureatki, odbędzie się w sobotę 10 lipca o godz. 20:00 w ramach Festiwalu Miłosza. Organizatorem konkursu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej.

 

Zobacz wykaz naszych nagród i wyróżnień

inne wiadomości z kategorii