Co dalej ze Stacją Literatura

Drodzy przyjaciele Biura i Stacji Literatura. Wczoraj poznaliśmy decyzję Pana Ministra Piotra Glińskiego w sprawie odwołania od nieprzyznania dotacji na Stację Literatura w latach 2021–2023. Niestety nie otrzymaliśmy dotacji na kolejne trzy lata. Przyznane zostało wsparcie tylko na ten rok w wysokości mniejszej niż połowa wnioskowanej kwoty. Od wczoraj analizujemy naszą sytuację.Budżet, jakim w tej chwili dysponujemy (licząc także obecną kwotę w prowadzonej zbiórce), jest najniższy od 2003 roku (czyli ostatniego festiwalu w Legnicy) itak naprawdę uniemożliwia przeprowadzenieStacji Literatura.

 

 

Prowadzimy od wczoraj rozmowy z partnerami, zaproszonymi autorkami i autorami. Wszyscy jesteśmy zdeterminowani, aby doprowadzić do realizacji festiwalu w pierwotnym terminie, tj. 24–27 czerwca. Nadal prosimy więc o wsparcie w ramach zrzutki „Ratujemy Pracownie Stacji Literatura”, byśmy mogli zachować jak najwięcej z planowanych działań. Na ten moment udało się zebrać 50% niezbędnej kwoty do przeprowadzenia zajęć na żywo. Od losów zbiórki prowadzonej na stronie zrzutka.pl zależy tegoroczna edycja imprezy.

 

Mieliśmy nadzieję na decyzję, która uwzględniłaby prawdziwy dorobek, pozycję i unikalność festiwalu. Mogło się wydawać, że Wasza niesamowita reakcja na odmowę udzielenia wsparcia oraz bezprecedensowy list podpisany przez 34 dyrektorów i przedstawicieli najważniejszych festiwali i instytucji z 22 krajów będą miały wpływ na przyznanie trzyletniej dotacji „najstarszemu metrykalnie, ale najmłodszemu duchem festiwalowi literackiemu w Polsce”, choćby na takim poziomie, jak w latach 2018–2020. Tak niestety się nie stało.

 

Mimo wszystko wierzymy, że uda się nam spotkać w ostatni weekend czerwca. Wszystkie osoby, które zostały zaproszone do Pracowni, prosimy o przesłanie krótkiego TAK na adres akcje@biuroliterackie.pl– taki znak uznamy za chęć udziału w zajęciach w terminie 24–26 czerwca. O tym, co dalej ze Stacją oraz planowanymi Pracowniami, poinformujemy wstępnie w piątek o godzinie 20:00 w audycji „Strona A, strona B”.

 

Ratujemy Pracownie Stacji Literatura

List 34 festiwali i instytucji literackich z 22 krajów

 

inne wiadomości z kategorii