Stacja Literatura 26: Niezbędnik i godzina po godzinie

Już jutro pod hasłem „Ostatnia Stacja” rozpoczyna się 26. edycja festiwalu Biura Literackiego. Po raz szósty impreza gościć będzie w Stroniu Śląskim oraz Siennej.

 

 

Już jutro pod hasłem „Ostatnia Stacja” rozpoczyna się 26. edycja festiwalu Biura Literackiego. Po raz szósty impreza gościć będzie w Stroniu Śląskim oraz Siennej. By dotrzeć do najbardziej wysuniętej na południe w tej części Polski gminy, uczestnicy wyruszą wcześnie rano, m.in. festiwalowymi autobusami, które będą startować z Krakowa, Warszawy i Wrocławia. Przyjazdy do Siennej, gdzie bazę noclegową ma zdecydowana większość osób, spodziewane są między godziną 15:00 a 17:00.

 

Tego dnia o 18:00 odbędą się pierwsze, zapoznawcze zajęcia w trzynastu Pracowniach oraz zainagurowane zostaną dwa projekty dla księgarzy: „Menadżer z księgarni” i „Nowe języki poezji”. Wszyscy uczestnicy festiwalu spotkają się o 21:00 na plenerowej scenie, gdzie zaplanowano koncert zespołu KIRSZENBAUM, który poprzedzi zrobienie wspólnego zdjęcia, co stało się tradycją imprezy w ostatnich latach. Pierwszy festiwalowy dzień zamkną „Rozmowy na koniec”, które zostaną poprowadzone przez Antoninę Tosiek oraz Jakuba SkurtysA.

 

Festiwalowy czwartek rozpoczną o godzinie 9:00 zajęcia w Pracowniach oraz wykłady dla księgarzy, w których udział weźmie łącznie blisko 200 osób. Po nich nastąpi przejazd festiwalowymi autobusami do Stronia Śląskiego, gdzie w byłej stacji kolejowej zaplanowano pięć kolejnych wydarzeń. Na początek o 12:00 czytanie laureatów i laureatek ubiegłorocznego „Połowu. Poetyckich debiutów”. Wystąpią: Sara AKRAM, Tomasz GROMADKA, Karolina KAPUSTA, Julian ROSIŃSKI, Zuzanna STREHL i Nina VOYTALA.

 

Kolejnym wydarzeniem będzie druga odsłona „Klasyki Europejskiej Poezji” w ramach nagrodzonego przez Unię Europejską projektu „European Literary Heritage”. Tym razem o 13:30 dzięki przekładom Bogusławy SOCHAŃSKIEJ, Zbigniewa MACHEJA i Leszka ENGELKINGA poznamy twórczość Mortena NIELSENA, Jána ONDRUŠA oraz Ivana WERNISCHA. Wydarzenie z udziałem tłumaczki i tłumaczy wokół książek „Bojownicy bez broni”, „Przełykanie włosa” oraz „Pernambuco” poprowadzą Karol MALISZEWSKI i Joanna ORSKA.

 

O godzinie 15:00 rozpocznie się „Muzyka słowa”. Usłyszymy Jerzego JARNIEWICZA, Radosława JURCZAKA, Elżbietę ŁAPCZYŃSKĄ i Katarzynę SZWEDĘ. O 18:00 w tym samym cyklu zobaczymy Annę ADAMOWICZ, Bronkę NOWICKĄ, Agatę PUWALSKĄ i Bohdana ZADURĘ. Przy okazji tych czytań poznamy osiem książek: „Mondo cane”, „Zakłady holenderskie”, „Bestiariusz nowohucki”, „Bosorkę”, „Nebulę”, „Kodeks Pomylonych”, „hakę!” i „Puste trybuny”. Ósemkę autorów i autorek w ramach „Rozmów na torach” o 16:00 przepytają Antonina Tosiek oraz Jakub Skurtys.

 

Półtorej godziny przerwy i o 21:00 wszyscy festiwalowi uczestnicy meldują się przy plenerowej scenie, gdzie czeka na nich koncert THE PAU. Z kolei o 22:00 druga część „Rozmów na koniec”, które będą dotyczyć życia literackiego, tematów związanych z pisaniem oraz bieżących spraw i wydarzeń. Formuła ma sprzyjać aktywnemu udziałowi każdego, kto w ten sposób zdecyduje się spędzić kolejne festiwalowe wieczory. Nie będzie zapraszanych gości, z góry ustalanych ram rozmów. Każdy będzie mógł zabrać głos, żaden z wątków nie zostanie zamknięty.

 

Trzeci festiwalowy dzień rozpocznie tradycyjna o 9:00 seria zajęć i wykładów. Przy dobrej pogodzie odbywać się one będą na świeżym powietrzu, a przy złej – w apartamentach i pobliskich mieszkaniach. Drugi blok wydarzeń w CETiK-u rozpocznie o godzinie 12:00 czytanie z antologii „Odwrócona strefa” z inspirowanymi twórczością Tymoteusza Karpowicza i Tadeusza Różewicza wierszami, opowiadaniami czy dramatami napisanymi przez znanych polskich poetów/poetki i prozaików/prozaiczki oraz laureatów/laureatki wspomnianego konkursu „doraźnego”.

 

Tego dnia o 13:30 poznamy Addę DJØRUP i Tanję STUPAR-TRIFUNOVIĆ, a także ich książki: „Najmniejszy opór” i „Zegary w pokoju matki”. Spotkanie poprowadzą Kacper BARTCZAK i Bogusława SOCHAŃSKA. O 15:00 „Muzyka słowa” z udziałem Agaty JABŁOŃSKIEJ, Joanny MUELLER, Marty SOKOŁOWSKIEJ oraz Antoniny TOSIEK. Natomiast o 18:00 na scenie zobaczymy Kacpra BARTCZAKA, Adama KACZANOWSKIEGO, Michała MYTNIKA i Kirę PIETREK. Ponownie towarzyszyć im będzie muzyka Wacława ZIMPLA.

 

Prezentowane w CETIK-u książkowe premiery – „dla moich dziewczyn”, „Hista & her sista”, „Imperium Dzieci”, „storytelling”, „Widoki wymazy”, „Utrata”, „hoodshit (griptape)” oraz „Czeski zeszyt” – staną się dodatkowo tematem „Rozmów na torach”. Te ostatnie będą odbywać się w miejscu, skąd dawniej ruszały pociągi, a gdzie przez poprzednie pięć lat odbywały się nieformalne spotkania festiwalowej publiczności. Teraz w ramach nowego bloku wydarzeń na torach toczyć się będą kolejne rozmowy, także na luzie i w odpoczynkowej od głównych wydarzeń atmosferze.

 

Finał festiwalu to ponownie Sienna, gdzie o godzinie 21:00 na plenerowej scenie wystąpi Wacław ZIMPEL. O 22:00 podsumowanie „Rozmów na koniec”, które będzie okazją do pierwszych refleksji na temat „Ostatniej Stacji”. W podobnym tonie odbędą się sobotnie, przedpołudniowe zajęcia w Pracowniach oraz wykłady dla bibliotekarzy. Tradycyjnie uczestnicy i uczestniczki projektów wydawniczych sami będą rekomendować z własnego grona laureatów lub laureatki projektów. Około 12:00 nastąpi wyjazd festiwalowych autobusów.

 

Na tym Stacja Literatura się nie zakończy. Od niedzieli na profilach społecznościowych Biura Literackiego prezentowane będą pierwsze zdjęcia i filmy ze wszystkich 27 wydarzeń, premier 23 książek i zajęć w Pracowniach oraz dla księgarzy. W piątek 2 lipca o godzinie 20:00 zaplanowano też specjalny odcinek „Strony A, strony B”, w którym uczestnicy „Ostatniej Stacji” opowiedzą o swoich wrażeniach z wydarzenia, które w tym roku odbywa się w tym samym terminie, co pierwsza edycja imprezy w 1996 roku.

 

Dołącz do wydarzenia na facebooku

Zobacz stronę Stacji Literatura

Wesprzyj organizację festiwalu

 

inne wiadomości z kategorii