Zapowiedź z Biura / Kira PIETREK: Czeski zeszyt

22/06/2021 zapowiedzi

Dwudziestą drugą premierą przygotowaną przez Biuro Literackie na tegoroczną Stację Literatura 26 jest tom Czeski zeszyt Kiry Pietrek. Książka przedpremierowo zaprezentowana zostanie już w najbliższy piątek 26 czerwca o godzinie 18:00 na finał czytań w Stroniu Śląskim.

 

 

Dwudziestą drugą premierą przygotowaną przez Biuro Literackie na tegoroczną Stację Literatura 26 jest tom Czeski zeszyt Kiry Pietrek. Książka przedpremierowo zaprezentowana zostanie już w najbliższy piątek 26 czerwca o godzinie 18:00 na finał czytań w Stroniu Śląskim. Kira Pietrek jest poetką i ilustratorką. W 2010 opublikowała swój pierwszy tom, Język korzyści, za który otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w kategorii debiut. Za drugą książkę, Statystyki (2013), autorce przyznano Poznańską Nagrodę Literacką im. Stanisława Barańczaka. Jej wiersze znalazły się w wydanej w Biurze Literackim antologii Zebrało się śliny (2016). Wystąpiła też na festiwalu Stacja Literatura 21 w tym samym roku.

 

Przy okazji wydania antologii Zebrało się śliny Paweł Kaczmarski pisał m.in.: „Już debiutancki tom sprawił, że Pietrek zaczęto postrzegać jako jedno z najważniejszych nazwisk w młodej poezji i kluczowy głos współtworzący tak zwaną nową poezję zaangażowaną. Obie publikacje różnią się od siebie dość znacząco (zmieniają się najbardziej interesujące Pietrek rejestry języka, temat wiersza, obiekt krytyki), wskazują na rozwój twórczości młodej autorki, pokazują jednak spójność i konsekwencję pewnej świadomej poetyckiej metody, której wiersze Pietrek zawdzięczają nie tylko swoją odkrywczość, nowatorstwo, językową wrażliwość i perswazyjną moc, ale również relatywną dostępność i rodzaj pociągającej, prowokacyjnej przejrzystości”.

 

„Brak domu budzi zuchwałość lub absolutną pustkę. Gdy pisałam, nie mogłam się zdecydować. Obie są wystarczająco nośne, by zbudować wiarygodny wizerunek mojej marki” – wspomina pracę nad swoją trzecią książką poetycką Kira Pietrek. Dodaje także: „Książkę dedykuję mężczyznom, którzy nauczyli mnie być mężczyzną i których podniecało, że byłam mężczyzną. Ledwo trzymałam się na nogach, ściskając z całej siły tampon”. W komentarzu, jaki towarzyszyć będzie premierze książki w 9. numerze Magazynu Literackiego biBLioteka 24 sierpnia tego roku, poetka pisze też: „Podstawą dobrze zorganizowanej gospodarki jest dług wdzięczności. Czy uda się wykorzystać wszystkich z długiem wdzięczności?”.

 

Fragment zapowiadający książkę

Inne zapowiedzi

 

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • KOMENTARZE polska na przełaj Autorski komentarz Kiry Pietrek w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Czeski zeszyt, wydanego w Biurze Literackim 23 sierpnia 2021 roku. więcej
  • ESEJE fuck off giorgio Recenzja Anny Kałuży towarzysząca premierze książki Kiry Pietrek Czeski zeszyt, wydanej w Biurze Literackim 23 sierpnia 2021 roku. więcej