Stacja Literatura 26: Muzyka słowa z premierowych książek

Po raz kolejny w Stroniu Śląskim w ramach Stacji Literatura zabrzmi „Muzyka słowa” – specjalnie przygotowane czytanie z premierowych książek z muzyką napisaną i zagraną na żywo. Cykl ten w 2016 roku w tym samym miejscu zainaugurował Ryszard Krynicki, który prezentował wydany po raz pierwszy w pełnoprawnej wersji swój debiut Pęd pogoni, pęd ucieczki.

 

 

Autorem tegorocznej oprawy muzycznej będzie urodzony w 1983 roku Wacław Zimpel – klarnecista, kompozytor i improwizator. Jest on absolwentem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze, laureatem Paszportu Polityki (2016), liderem zespołów The Light, Hera, Wacław Zimpel Quartet, Undivided i Four Walls. Najbardziej wpływowy bloger świata muzyki improwizowanej Stef Gijssels, słynny dziennikarz „DownBeat” Peter Margasak, a także recenzenci „New York Timesa” i słynnego portalu „All About Jazz” piszą o Wacławie Zimplu jako „jednym z najbardziej interesujących europejskich muzyków”. Francesco Martinelli stwierdził zaś, że „nazwisko Zimpla wpisuje się w listę europejskich jazzmanów, takich jak Surman, Sclavis czy Trovesi, którzy dali nowe życie klarnetowi basowemu, kontynuując tradycję Dolphy’ego”.

 

Tegoroczne czytania odbędą się w ramach czterech osobnych wydarzeń. W każdym bloku zaprezentuje się czwórka twórców – poetycka debiutantka lub debiutant, prozaik albo prozaiczka (w tym gronie także dwie debiutantki), autorka bądź autor mający w dorobku dwie książki lub więcej oraz poetycki mistrz albo mistrzyni. Co warte podkreślenia, na szesnaście prezentowanych w tym cyklu autorek lub autorów aż trzynaście to laureaci/laureatki bądź uczestnicy/uczestniczki realizowanych przez Biuro Literackie projektów, które stają się dla twórczyń i twórców przepustką na festiwalową scenę. Jedenaście osób debiutowało bądź po raz pierwszy czytało na najstarszym festiwalu literackim w Polsce właśnie w Stroniu Śląskim, gdzie dawny Fort i Port przeniósł się po dwunastu latach obecności we Wrocławiu w 2016 roku.

 

W czwartek o 15:00 usłyszymy Jerzego JARNIEWICZA, Radosława JURCZAKA, Elżbietę ŁAPCZYŃSKĄ i Katarzynę SZWEDĘ, a o 18:00 Annę ADAMOWICZ, Bronkę NOWICKĄ, Agatę PUWALSKĄ i Bohdana ZADURĘ. Przy okazji tych czytań poznamy osiem książek: Mondo cane, Zakłady holenderskie, Bestiariusz nowohucki, Bosorkę, Nebulę, Kodeks Pomylonych, hakę! i Puste trybuny. W piątek w tym samym cyklu wystąpią: o 15:00 Agata JABŁOŃSKA, Joanna MUELLER, Marta SOKOŁOWSKA oraz Antonina TOSIEK, natomiast o 18:00 Kacper BARTCZAK, Adam KACZANOWSKI, Michał MYTNIK i Kira PIETREK. Ich książkowe premiery to: dla moich dziewczyn, Hista & her sista, Imperium Dzieci, storytelling, Widoki wymazy, Utrata, hoodshit (griptape) oraz Czeski zeszyt.

 

Oprócz szesnastu wspomnianych tutaj książek swoje premiery w tegorocznej Stacji Literatura będzie mieć jeszcze siedem innych pozycji, w tym pięć przekładów. Poznamy „Nowe prozatorskie głosy z Europy”: Addę DJØRUP i Tanję STUPAR-TRIFUNOVIĆ oraz ich książki: Najmniejszy opór i Zegary w pokoju matki. Dzięki przekładom Bogusławy SOCHAŃSKIEJ, Zbigniewa MACHEJA i Leszka ENGELKINGA poznamy twórczość Mortena NIELSENA (Bojownicy bez broni),, Jána ONDRUŠA (Przełykanie włosa) oraz Ivana WERNISCHA (Pernambuco). Zestaw premier uzupełnią: almanach Połów. Poetyckie debiuty 2020 z debiutanckimi wierszami: Sary AKRAM, Tomasza GROMADKI, Karoliny KAPUSTY, Juliana ROSIŃSKIEGO, Zuzanny STREHL i Niny VOYTALI oraz antologia Odwrócona strefa inspirowana twórczością Tymoteusza Karpowicza i Tadeusza Różewicza.

 

Dołącz do wydarzenia na facebooku

Zobacz stronę Stacji Literatura

Wesprzyj organizację festiwalu

inne wiadomości z kategorii