Co w Biurze Literackim w 2019 roku

Trzydzieści sześć premier – osiemnaście w tradycyjnym formacie oraz osiemnaście w wersji elektronicznej – złoży się na plan wydawniczy Biura Literackiego w 2019 roku. Najważniejszym wydarzeniem będzie 24. edycja festiwalu Stacja Literatura, który ponownie odbędzie się w Stroniu Śląskim i Siennej, tym razem w ciągu czterech dni między 12 a 15 września.

 

2019.01.02 Co w Biurze Literackim w 2019 roku__www_top

 

Trzydzieści sześć premier – osiemnaście w tradycyjnym formacie oraz osiemnaście w wersji elektronicznej – złoży się na plan wydawniczy Biura Literackiego w 2019 roku. Najważniejszym wydarzeniem będzie 24. edycja festiwalu Stacja Literatura, który ponownie odbędzie się w Stroniu Śląskim i Siennej, tym razem w ciągu czterech dni między 12 a 15 września. Zaplanowana została także druga edycja Wakacji z kulturą w kilku nadmorskich miejscowościach.

 

Biuro Literackie odwiedzi zagraniczne festiwale – na początek, już w marcu, pojawi się w Brukseli. Podejmowane będą działania w ramach sieci Bibliotek z poezją. W nowej formule rozegra się Narodowe Pisanie Wierszy. Zaplanowano także osiemnaście numerów biblioteki. W serwisie sporo miejsca zostanie poświęcone przygotowaniom do dwudziestopięciolecia działalności Biura Literackiego, które oficjalnie zainaugurujemy w drugiej połowie roku.

 

Pierwszymi książkami, jakie ukażą się w 2019 roku, będą: Mordercze ballady Marty Podgórnik (7 stycznia – książka datowana jest jeszcze na 2018 rok), Animalia Anny Adamowicz (28 stycznia), Nie gódź się Patti Smith w przekładzie Filipa Łobodzińskiego (18 lutego) i Stelle Bianki Rolando (11 marca). Wydane zostaną co najmniej dwie lub nawet trzy książki debiutanckie, na początek Chyba na pewno Jakuba Pszoniaka, a także tradycyjny już almanach Połów. Poetyckie debiuty 2018.

 

Książki zapowiadają m.in.: Konrad Góra (Kalendarz Majów), Szymon Słomczyński (Pobrusz do Derby Kanty), Joanna Mueller (Jedna warta drugiej) i Kacper Bartczak (Naworadiowa). Wydarzeniami wydawniczymi będą poza tym: debiut Pétera Nádasa Biblia i inne historie w przekładzie Elżbiety Sobolewskiej, legendarne Kroniki ukrytej prawdy Pere Caldersa w tłumaczeniu Anny Sawickiej oraz Sroga zima Raymonda Queneau w opracowaniu tłumaczki Hanny Igalson-Tygielskiej.

 

Już po raz czwarty w Stroniu Śląskim i Siennej odbędzie się Stacja Literatura. 24. edycja najstarszego polskiego festiwalu literackiego tym razem zaplanowana została na cztery dni między 12 a 15 września. W CETiK-u rozegra się dziesięć wydarzeń z udziałem krajowych i zagranicznych autorów. W Aparthotelu przewidziano sześć wieczornych imprez oraz aż czterdzieści osiem zajęć w ramach dwunastu Pracowni. Całość uzupełnią Lekcje języka poetyckiego dla dzieci i dorosłych ze Stronia Śląskiego.

 

W trakcie festiwalu poznamy Poetycką książkę trzydziestolecia. W marcu zostanie ogłoszonych trzydzieści półfinałowych książek, a w maju jedenaście finałowych. Zwycięska pozycja zostanie wyłoniona w efekcie obrad jury z udziałem festiwalowej publiczności. O muzyczną oprawę Stacji Literatura zadba Paweł Szamburski, natomiast oprawę graficzną zapewni Iwona Chmielewska, której wystawa będzie jednym z wydarzeń towarzyszących imprezie.

 

W trzecim tygodniu lipca w Grzybowie, Darłowie, Dźwirzynie i Kołobrzegu zaplanowana została druga edycja Wakacji z kulturą. Podobnie jak w 2018 roku sceny festiwalowe pojawią się na plażach we wszystkich wspomnianych miejscowościach. Wydarzenia Biura Literackiego zostały zaplanowane m.in. w Berlinie, Brukseli, Pradze i Zagrzebiu. Podjęte zostaną także działania w ramach sieci Bibliotek z poezją. Trwają ponadto przygotowania do analogicznego projektu Księgarnia z poezją.

 

Narodowe Pisanie zostanie rozszerzone na cały weekend (wstępny termin to 22–24 marca), a obok wierszy pojawi się możliwość przesyłania krótkich opowiadań. Kolejną zmianą będzie motyw przewodni tekstów, który zostanie ogłoszony w pierwszym dniu akcji. Wyłoniona zostanie mniejsza grupa finalistów, a wydarzenia w Siennej podobnie jak w 2018 roku będą odbywać się w formule Live Setów w ciągu trzech dni festiwalowych.

 

Blisko czterysta wywiadów, szkiców, fragmentów książek, zestawów wierszy, opowiadań, przekładów, a także cykli, debat, nagrań audio, wideo oraz zdjęć zaplanowano w ramach osiemnastu numerów biBLioteki – serwisu, który kontynuuje tradycję obecnych w sieci od 1998 magazynów literackich Biura Literackiego. Już w pierwszym numerze inauguracja prezentacji laureatów Połowu 2018 oraz zapisów wideo wszystkich wydarzeń Stacji Literatura 23 (na początek Live Sety).

 

Po raz pierwszy zostaną zaprezentowane pełne zapisy spotkań autorskich z festiwali Biura Literackiego – począwszy od pierwszej edycji Portu Legnica z 2000 roku. Przypomnimy sobie także wszystkie edycje festiwalu na zachowanych fotografiach. Wszystko to z okazji dwudziestopięciolecia imprezy, które przypada w przyszłym roku, a którego świętowanie w Polsce i za granicą rozpocznie się już niebawem.

inne wiadomości z kategorii