Za miesiąc książka Marty Podgórnik

21/07/2020 zapowiedzi

Już za miesiąc oficjalna premiera książki Marty Podgórnik – ubiegłorocznej laureatki Nagrody Literackiej im. Wisławy Szymborskiej. Przepowieść w ścinkach ukazuje się w okolicznościowej serii Biura Literackiego „25}25” z książkami autorek i autorów, którzy odegrali najważniejsze role w obchodzącej właśnie dwudziestopięciolecie działalności oficynie.

 

BL_Info 2020.07.21_Za_miesiac_ksiazka_Marty_Podgornik__www_top

 

Już za miesiąc oficjalna premiera książki Marty Podgórnik – ubiegłorocznej laureatki Nagrody Literackiej im. Wisławy Szymborskiej. Przepowieść w ścinkach ukazuje się w okolicznościowej serii Biura Literackiego „25}25” z książkami autorek i autorów, którzy odegrali najważniejsze role w obchodzącej właśnie dwudziestopięciolecie działalności oficynie. Autorka z Biurem Literackim związana jest od dwudziestu lat. Była pierwszą poetką, która wystąpiła na festiwalu wydawnictwa. Tutaj też publikuje wszystkie swoje książki i angażuje się w projekty wydawnictwa.

 

Podgórnik sama mówi o tej książce: „Dwadzieścia pięć pocztówek z napisanego życia. Po trosze ugrzecznione puzzle, po trosze ambiwalentne klocuszki rozmaitych możliwości. Składanie i rozkładanie swojej wyśmiganej, znaczonej, przetłuszczonej i wytarganej talii, tak różnej od elegancji szachów i prostoty chińczyka. Był i monopol, i flirt towarzyski, były lisy i kury, warcaby i pchełki. Kuglarka umiejętnie kryła się za zastępami figur, ale zdradzał ją uśmiech, i zdradzały łzy. Dlatego poker szedł słabo, za to ruleta okazała zagubionej dzieweczce nadprogramowe miłosierdzie. Tego będzie się trzymać, gdy skończy się świat”.

 

Marta Podgórnik urodziła się w 1979 roku. Jest poetką, krytyczką literacką oraz redaktorką. W ciągu swojej kariery twórczej została wyróżniona szeregiem prestiżowych nagród, m.in. w 2012 roku Nagrodą Literacką Gdynia. Była również nominowana do Paszportów „Polityki” (2001), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2012, 2016 i 2018) oraz do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2016 i 2018), którą otrzymała w 2019 roku za tom Mordercze ballady. Wszystkie dotychczasowe książki autorki poza debiutancką ukazały się w Biurze Literackim. Mieszka i pracuje na Śląsku.

inne wiadomości z kategorii