Rozkład jazdy w Stacji Literatura 24

Stacja Literatura 24 godzina po godzinie. Pełny rozkład przyjazdów i rozjazdów ponad 60 festiwalowych wydarzeń.

 

SL24_2019.09.11_Rozklad_jazdy_w_Stacja_Literatura_24__www_top

 

Początek Stacji Literatura 24 już w czwartek o godzinie 18:00. Zaczynamy od spotkań w ramach jedenastu Pracowni. Finał wspólnej pracy przewidziano na szczycie Czarnej Góry na wysokości 1205 m, gdzie wszyscy dotrą przed godziną 19:00. Tam też zaplanowano oficjalne otwarcie imprezy. Spotkanie w tym miejscu zostanie zamknięte wspólnym zdjęciem i wygłoszeniem manifestu artystycznego, który będzie przesłaniem dla innych twórców i czytelników.

 

Pierwszą festiwalową premierą będzie almanach Wiersze i opowiadania doraźne 2019, który poznamy w czwartek o 21:00 w ramach bloku Live Set. Na scenie zaprezentuje się dwanaścioro pierwszych autorów publikacji biorących udział w konkursie. Kolejnego dnia o tej samej porze wystąpi druga grupa konkursowych twórców, a w sobotę również o 21:00 posłuchamy wierszy znanych polskich poetów i poetek, którzy przekazali swoje teksty do książki.

 

Nowością tegorocznej edycji Stacji będzie blok wydarzeń Family Meeting. To prezentacje instytucji, festiwali i inicjatyw zaprzyjaźnionych z imprezą. W czwartek o 22:00 będzie to Instytut Kultury Miejskiej z Gdańska, o którego działalności opowiedzą: dyrektorka Aleksandra Szymańska oraz Justyna Czechowska współtworząca festiwal Odnalezione w tłumaczeniu. Na finał tego dnia koncert nowego zespołu Ola Walickiego z udziałem Oli Bilińskiej, Piotra Chęcki i Jacka Prościńskiego.

 

W piątek o 9:00 zajęcia w Pracowniach. O 12:00 w miejscowej szkole podstawowej prezentacja Grymasów Anny Podczaszy – kolejnej festiwalowej książki dla dzieci. Pierwszym wydarzeniem w CETiK-u będzie dyskusja „O niezgodzie w literaturze” z udziałem Ramiego Al-Aszeka, Konrada Góry, Jana Rojewskiego, Beaty Stasińskiej oraz Aleksandry Szymańskiej. Spotkanie o 12.00 poprowadzi Magdalena Rigamonti.

 

Literacką część wydarzeń w CETiK-u w Stroniu Śląskim zainauguruje almanach Połów. Poetyckie debiuty 2018 z wierszami Marii Halber, Marcina Pierzchlińskiego, Marcina Podlaskiego, Katarzyny Szaulińskiej, Antoniny M. Tosiek i Aleksandra Trojanowskiego. O 15:00 poznamy Kroniki ukrytej prawdy Pere Caldersa, Srogą zimę Raymonda Queneau oraz Biblię inne historie Pétera Nádasa w przekładach Anny Sawickiej, Hanny Igalson-Tygielskiej i Elżbiety Sobolewskiej.

Spotkanie w ramach Języków obcych z udziałem tłumaczek (Hannę Igalson-Tygielską zastąpi Anna Wasilewska) poprowadzą Anna Kałuża i Jakub Skurtys. Kolejne wydarzenie o godzinie 16:30. W ramach Muzyki słowa (czytań z muzyką Pawła Szamburskiego) zaprezentowane zostaną przez autorów następujące książki: Naworadiowa Kacpra Bartczaka, Pamięć rozmawia z wiatrem Romana Honeta, Transparty Niny Manel oraz Stelle Bianki Rolando.

 

Na literacki finał tego dnia w Stroniu Śląskim przewidziano spotkanie Joanny Mueller. Autorka wraz z Joanną Łańcucką zaprezentuje ich wspólną książkę Waruj, która do księgarń trafi już dzień po Stacji Literatura 24. W trakcie wieczoru zbliżająca się do czterdziestych urodzin poetka przeczyta także wiersze z debiutanckiej książki, a pytania zadawać będą Anna Adamowicz i Dawid Mateusz. Początek o 18:00.

 

Wieczorny blok wydarzeń w Czarnej Perle w Siennej rozpocznie się drugim półfinałem Wierszy i opowiadań doraźnych 2019. O 22:00 zaś prezentacja Staromiejskiego Domu Kultury z Warszawy. O prowadzonej już od blisko dwudziestu lat działalności literackiej opowiedzą: wydawczyni i koordynatorka inicjatyw kulturalnych Beata Gula, a także redaktor „Wakatu” Michał Czaja oraz współtworząca feminarium Wspólny Pokój poetka Natalia Malek.

 

Finał tego dnia to koncert zespołu Szare Relaksy z udziałem Joanny Łańcuckiej i Kazimierza Biegańskiego z piosenkami do wierszy m.in. Marty Podgórnik, Joanny Mueller oraz Inger Christensen. Wydarzenia zakończą się zapewne już po północy. Uczestnicy nie będą zatem mieli zbyt wiele czasu na odpoczynek, bowiem już o godzinie 9:00 następnego dnia kolejna seria zajęć w jedenastu Pracowniach, w tym m.in. spotkanie księgarzy uczestniczących w projekcie „Księgarnia z poezją”.

 

W sobotę o godzinie 12:00 w CETiK-u dyskusja i wybór „Poetyckich książek trzydziestolecia”. To otwarte dla publiczności posiedzenie jury z udziałem piątki jurorów (Anny Kałuży, Karola Maliszewskiego, Joanny Mueller, Joanny Orskiej, Jakuba Skurtysa). Poznamy także laureatów trzeciej edycji Krytyka z uczelni, których teksty publikowane były w magazynie literackim biblioteka, oraz najważniejsze książki ostatnich trzech dekad wybrane w głosowaniu publiczności.

 

O 13:30 Nowe głosy z Europy – spotkanie z udziałem mieszkających od kilku lat w Berlinie, a pochodzących z Syrii i Palestyny poetów Ramiego Al-Aszeka i Fadiego Dżomara z udziałem ich tłumacza Filipa Kazimierczaka, a także Patrycji Polkowskiej z łódzkiej filmówki, która specjalnie na tę okazję przygotowała dwie krótkie etiudy do wierszy obu autorów. Prowadzenie – Natalia Malek i Kacper Bartczak.

 

Półtorej godziny później kolejne Języki obce, tym razem z książkami amerykańskich poetek: Samotnością przestrzeni Emily Dickinson, Santarém Elizabeth Bishop i Nie gódź się Patti Smith w przekładach Tadeusza Sławka, Andrzeja Sosnowskiego i Filipa Łobodzińskiego z udziałem tłumaczy (z Andrzejem Sosnowskim połączymy się filmowo). Spotkanie to poprowadzą Joanna Mueller oraz Juliusz Pielichowski.

 

Sobotnia Muzyka słowa to cztery występy prezentujące premierowe książki: Animalia Anny Adamowicz, Kalendarz majów Konrada Góry, Chyba na pewno Jakuba Pszoniaka oraz Ikonoklazm Jana Rojewskiego. I w tym przypadku muzykę przygotowuje Paweł Szamburski, który oprawia wszystkie wydarzenia tegorocznej Stacji Literatura. Finał tego dnia w Stroniu Śląskim to benefis Marty Podgórnik z okazji 40. urodzin oraz 20. rocznicy pierwszego występu na festiwalu Biura Literackiego.

 

Przed rozpoczęciem spotkania Marty Podgórnik czeka nas jeszcze jedna uroczystość. Wręczona zostanie nagroda „Po Stronie Poezji” za najlepszy wiersz z festiwalowej książki. Wyróżnienie przyzna młodzież ze Stronia Śląskiego. Ostatni punkt programu poprowadzą wspólnie Karol Maliszewski oraz Joanna Orska. Po nim wszyscy uczestnicy ponownie udadzą się do Siennej, gdzie zaplanowano tego dnia jeszcze dwa wydarzenia.

 

O 21:00 w Czarnej Perle ostatnie spotkanie z Wierszami i opowiadaniami doraźnymi 2019. Poznamy siódemkę finalistów, a następnie laureata lub laureatkę konkursu wyłonionego/wyłonioną w głosowaniu publiczności. Następnie poznamy Fundację Rodziny Kochańskich angażującą się w mecenat nad sztuką. Na finał tego dnia zaplanowane zostało widowisko „Ginczanka. Żar-Ptak” z udziałem Kamilli Baar-Kochańskiej, Doroty Jaremy, Pawła Szamburskiego oraz Roberta Bęzy.

 

Ostatnim akordem Stacji Literatura będą niedzielne podsumowania Pracowni. Po nich około godziny 12:00 zaplanowano wyjazd wszystkich uczestników. Łącznie w ciągu czterech festiwalowych dni odbędzie się 64 punktów programu, w których udział weźmie około pół tysiąca osób. Pełny program znaleźć można na stronie festiwalowej, a dodatkowe informacje dostępne są na profilu wydarzenia (adresy poniżej).

 

Wybierz się na stronę Stacji Literatura 24

Zobacz profil wydarzenia

inne wiadomości z kategorii