Zapowiedź z Biura / Jakub GRABIAK Pomyśl ciało jako czółno, które płonie

15/11/2023 zapowiedzi

Nowy rok Biuro Literackie zainauguruje dwiema debiutanckimi książkami. Pierwszą z nich będzie tom Pomyśl ciało jako czółno, które płonie Jakuba Grabiaka wyróżnionego w projekcie „Pierwsza książka wierszem 2023”. Urodzony w 2002 roku poeta jest współautorem pisma literackiego „Iglica”, Podlasianinem. Jak mówi sam o sobie: „odpoczywa i ukrywa się w wierszach”.

 

 

Nowy rok Biuro Literackie zainauguruje dwiema debiutanckimi książkami. Pierwszą z nich będzie tom Pomyśl ciało jako czółno, które płonie Jakuba Grabiaka wyróżnionego w projekcie „Pierwsza książka wierszem 2023”. Urodzony w 2002 roku poeta jest współautorem pisma literackiego „Iglica”, Podlasianinem. Jak mówi sam o sobie: „odpoczywa i ukrywa się w wierszach”. Publiczność mogła poznać autora na TransPorcie Literackim 28, gdzie Jakub Grabiak zaprezentował się w gronie „Nowych poetyckich i prozatorskich głosów z Polski”.

 

„Dlaczego Jakub Grabiak? Bo nie było żadnych wątpliwości, że ten oto ‘dobry chłopak’, który wciąż jeszcze ‘dzień dobry mówi na klatce, zakupy pomaga nosić’, rocznik 2002, potrafi w wierszu poczarować. Jest w jego poezji coś psychodelicznego, kwasowego, choć nie za wszelką cenę. Jego wyobraźnia przemyka po różnych planach historycznych, archetypach i rekwizytach, żongluje żywiołami i obiektami, na zmianę obniża (wyśmiewa) i podwyższa rejestr” – pisał przy okazji debiutu w almanachu „Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2022” Jakub Skurtys.

 

„Rozumiem te wiersze jako czas połowy sierpnia, gdy uczniowie mogą jeszcze bezobowiązująco tripować, ale za horyzontem (coś jak okładka albumu ‘Kid A’) jawi się powrót do poprzedniego stanu oraz strach przed przyszłością związaną z niepewnymi losami świata” – pisał w konspekcie towarzyszącym zgłoszeniu do Połowu Jakub Grabiak. „Właśnie wtedy pojawia się potencjalność polityczna, która jest jeszcze nieskonkretyzowana – dopiero rośnie na strychach i w piwnicach, tworząc jednocześnie trochę pozorne napięcie pomiędzy ‘my’ a ‘ja’”.

 

O tym, ile z tego pozostało w ostatecznej wersji tomu „Pomyśl ciało jako czółno, które płonie”, przekonamy się już 8 stycznia.

inne wiadomości z kategorii