Dwie poważne damy. W letnim domku

16/02/2012 Proza

Jane Bow­les, kró­lo­wa poety­ki camp, jest jed­ną z naj­ory­gi­nal­niej­szych ame­ry­kań­skich pisa­rek. Dwie poważ­ne damy, jedy­na powieść w jej dorob­ku, to zmy­sło­wa, zabaw­na a zara­zem gorz­ka histo­ria dwóch kobiet, któ­re porzu­ca­ją drob­no­miesz­czań­skie życie, by uzy­skać nie­za­leż­ność. Sztu­ka W let­nim dom­ku ucho­dzi z kolei za arcy­dzie­ło dra­ma­tur­gii – dzię­ki jątrzą­ce­mu humo­ro­wi, wzru­sze­niu, melan­żo­wi eks­cen­trycz­no­ści i bana­łu.

Autor
Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
16/02/2012
Kategoria
Epika
Seria
Proza
Ilość stron
315
Format
163 x 215 mm
Oprawa
miękka
Papier
Munken Print Cream 1,5 90g
Projekt okładki
Artur Burszta
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
978-83-63129-06-4
spis treści

Dwie poważne damy
W letnim domku

opinie o książce

Powieść i dramat Jane Bowles. Czytając je, wyczuwamy podskórne źródło rozpaczy, straszliwie czyste i zimne, choć umiejscowione pośród gwarnego i zabawnego tłumku panamskiego półświatka czy szemranej kalifornijsko-meksykańskiej socjety.

Magda Heydel

Często podkreślane przez krytyków komponenty pisarstwa Jane Bowles - fascynacja kobiecymi relacjami, zderzenie kulturowych światów, poczucie lęku przed światem , stała groźba utraty kontroli nad tym, co obce zarówno w Ja, jak i w tym wobec czego Ja się konstytuuje, strach przed jakąkolwiek zmianą, absurdalne poczucie humoru - stały się zarazem tego pisarstwa rozpoznawalnym znakiem.

Anna Kałuża

Bowles jest autorką zapewne w tej samej mierze legendarną, co nieprzystępną na szerszą skalę, i perypetie jej książek lub książek jej poświęconych zdają się układać w różnych krajach w opowieść o osobności. Przy czym mówimy, oczywiście, o wydaniach nielicznych. Fascynujące w Dwóch poważnych damach wydaje mi się to, jak za pomocą pewnej oszczędności i rzeczowości w obrębie zdania Bowles wprowadza swoją czytelniczkę w zdumienie. To "wprowadzenie w zdumienie" jest na tyle delikatne i jednocześnie na tyle skontrowane humorem, że wydaje się wręcz rytualne dla takich jednostek, jak pisarki i pisarze, spośród których rekrutuje się dość charakterystyczne grono miłośniczek i miłośników jej prozy. Co oczywiście nie znaczy, że jedyne.

Natalia Malek

Teksty i materiały o książce w biBLiotece